Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Peek ile Dünyanın Her Yerinde Göz Muayenesi Yapılacak

Dünyamızda 285 milyon görme engelli bulunuyor, bunların 39 milyonu görme yetisini tamamen kaybetmiş durumdayken, 246 milyonu görme kaybı yaşıyor.

Göz sağlığı ve görme ile ilgili araştırmaların çarpıcı bir başka sonucu da şu: Görme engellerinin %80’i önlenebilir durumda, ancak çoğu insanın göz muayenesine bile erişim şansı bulunmuyor.

İşte bu noktada Londra merkezli Peek ekibi Mobil Sağlık alanında adeta bir devrime imza attı: Bir mobil uygulama ve düşük bütçeli bir kit ile göz muayenesinin dünyanın her yerinde yapılmasını mümkün kılıyor. Katarakt ve retinayı yüksek kalite çözünürlükte tarayan ve doktorların tanı koyabilmesini sağlayan uygulamayı geliştirmek için ekip, London School of Hygiene & Tropical Medicine, University of Strathclyde ve NHS Glasgow Centre for Ophthalmic Research ile birlikte çalışmalarını yürütüyor.

Çalışmaya sizler de destek olabilirsiniz: Indiegogo’da fonlamaya açılan kampanya ile dünyanın herhangi bir yerindeki doktora bu kiti hediye edebilir ya da eğer doktorsanız kendiniz için alabilirsiniz: (https://www.indiegogo.com/projects/peek-retina)

Related posts

Apple Eski Model Telefonları Yavaşlattığını Kabul Edince Davalar Açılmaya Başladı

Zehra Öney

Akıllı Ev Sistemlerinde Yeni Bir Adım: Amazon, Alexa’yla Kontrol Edilebilen Mikrodalga Fırın Geliştirdi

Zehra Öney

İnsanların Çalışmadığı İlk Banka Şubesi Çin’de Açıldı

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment