Zehra Öney
Sosyal Medya

YouTube 10. Yılını Kutluyor

Dünyanın en çok ziyaret edilen 3. sitesi olan YouTube 10. yılını kutluyor. 15 Şubat 2005 yılında Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan, ekonomik zorluklar nedeniyle ilk videosu 23 Nisan 2005 yılında yüklenen YouTube, 1.5 yıl sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınacak kadar değer kazanacaktı.

2005 yılından bu yana internetin en önemli video arşivini elinde bulunduran YouTube, bu süre zarfında özellikle telif hakkı ihlalleri konusunda önemli yeniliklere imza attı. Pek çok videoyu telif hakkı ihlali sebebiyle kaldıran YouTube, bu özelliğiyle zaman zaman şikayetler alsa da artık neredeyse tüm resmi kuruluşların kendi hesapları aracılığıyla resmi videolarını yüklediği bir kanal haline geldi. Hatta öyle ki, Amerika’nın en saygın kurumlarından Billboard, Hot 100 listesi için YouTube izlenme sayılarını da liste sıralamaları için kullanmaya başladı.

Zamanla kendi fenomenlerini yaratan ve izlenme sayılarına göre kullanıcılarıyla gelir paylaşımı yapan YouTube, özellikle PSY’ın dünya çapında bir fenomene dönüşmesinde başat rol üstlendi. 2012 yılında yayınlanan PSY’ın Gangnam Style videosu şimdiye kadar 2.2 milyarlık bir izlenme sayısına ulaşarak YouTube’da en çok izlenen video rekorunu elinde bulunduruyor.

İlgili İçerikler

Instagram Video Süresini Tüm Kullanıcılar için 60 Saniyeye Yükseltti

Zehra Öney

Google+ Videoları Otomatik Olarak İyileştirmeye Başladı

Zehra Öney

YouTube Komünite Sayfasını Yayına Aldı

Zehra Öney