Zehra Öney
Genel

Türk Teknoloji Şirketlerine Vergi Teşviki

 

Türkiye, kullanıcı açısından teknolojik yeniliklere çok hızlı adapte olmasının yanı sıra, yazılım ve AR-GE konusunda da gün geçtikçe daha iddialı hale geliyor. Teknoloji dünyasında yabancı yatırım alan pek çok girişimimizin olması ülkemiz adına oldukça sevindirici.

Yazılım ve AR-GE alanında çalışanlara bir güzel haber de Maliye Bakanlığından geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre AR-GE yapan ya da yazılım geliştirenler, bu faaliyetleri sonucunda ortaya koydukları buluşların satışı, devri ya da kiralanması sırasında herhangi bir KDV ödemeyecek ve elde ettikleri gelirin %50’si kurumlar ve gelir vergisinden muaf olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre,Şubat 2014’te yürürlüğe giren bu karar ile katma değeri yüksek üretimin artması, markalaşmanın sağlanması ve ihracatın artırılmasına katkı sağlanacak. Bakanlığın sağladığı bu önemli vergi indirimi ve KDV muafiyetinden yararlanmanın tek bir şartı var, o da ilgili faaliyetlerin Türkiye’de yapılmış olması…

Bu karar ile ülkemizdeki yazılım ve AR-GE piyasasındaki rekabetin ve dolayısıyla da kalitenin artacağını söyleyebiliriz.

İlgili İçerikler

Bugün Güvenli İnternet Günü

Zehra Öney

Çocuklar Artık Kendi Oyuncaklarını Tasarlayıp Üretebilecekler

Zehra Öney

Google İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Zehra Öney

Yorum yapın