Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Yeni Gözdesi: Meerkat

Facebook yayına başladığında hayatımızda henüz sosyal medya kavramı çok yaygın değildi, oysa çok kısa bir zaman içerisinde Facebook dünyanın en büyük iş modellerinden biri haline geldi.

Facebook’tan sonra Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr, Vine, Snapchat ve daha pek çok uygulama ile tanıştık. Hepsi sosyal medyadaki farklı amaçlara hizmet ediyordu.

Bu ay ise yeni bir uygulama sosyal medyayla ilgilenenlerin radarına girmekle kalmadı, çok kısa sürede pek çok markanın yakından ilgilenmeye,  SXSW kulislerinde bolca konuşulmaya başladı.

Meerkat!

Twitter üzerinden canlı yayın imkanı sunan Meerkat’i böylesine ilgi odağı haline getiren temel öğe, kullanıcıların telefonları ile çektikleri videoları canlı olarak takipçileri ile paylaşabiliyor olması. Ve bu özellik, sosyal medya dünyasının uzun zamandır ihtiyaç duyduğu bir araçtı.

Hayatımıza son birkaç yıldır gerçek zamanlı pazarlama kavramı girdi: Markalar gündemi anında yakalamak ve ona uygun içerikler üretmek için çok fazla efor harcıyor ve kullanıcılar da gerçek zamanlı içerikler ile çok daha kolay etkileşime geçebiliyorlar.

Meerkat ise bunu bir adım öteye taşıyarak marka ile kullanıcıları anında bir araya getiriyor.

Twitter merkezli olarak paylaşım yapılabilen Meerkat’te, canlı yayınınızı kimin izlediğini görebiliyor, takipçilerinize canlı yayınınızın ne zaman başlayacağını duyurabiliyorsunuz.

Meerkat’in yakaladığı popülarite devam ederse sadece sosyal medya pazarlamasını değil, pek çok içerik pazarlama stratejisini derinden etkileyeceğini söyleyebiliriz.

İlgili İçerikler

Instagram 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Zehra Öney

Android Pay Mobil Web’e de Geliyor

Zehra Öney

Uber Londra’daki Lisansını Kaybetmek Üzere

Zehra Öney

2 yorum

Yorum yapın