Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

İki Üst Düzey Uber Yöneticisi Fransa’da Göz Altına Alındı

Fransa’da geçtiğimiz hafta yaşanan UberPop protestonun etkileri henüz dinmemişken, bu kez Uber Fransa CEO’su  Thibaud Simphal ve Uber Avrupa Genel Müdürü  Pierre-Dimitri Gore-Coty dün Paris’te göz altına alındı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü 2800 taksi şoförünün başta Paris olmak üzere pek çok şehirde gerçekleştirdikleri UberPop protestolarında pek çok araç devrilmiş, oldukça büyük çaplı şiddet gösterileri yaşanmıştı. Taksi şoförlerinin istedikleri ise, Uber’in en ucuz fiyatla hizmet sunan ve rekabeti azaltan UberPop’un yasaklanmasıydı.

Aslında UberPop 1 Ocak’tan itibaren Paris’te yasaklanmıştı, ancak firma UberPop hizmetini daha küçük şehirlerde kullanıma sunmuştu. UberPop’un tamamen yasaklanmasını isteyen şoförler de geçtiğimiz hafta çok şiddetli protestoya imza atmıştı.

Bu gösterilerden bağımsız olarak göz altına alınan 2 yönetici, şirkete yönelik iki farklı suçlamayla karşı karşıya: Bunun ilk sebebi, Uber’in illegal taksi operasyonları yürüttüğü, diğeri ise Uber Fransa’nın dijital evrakları gizlemesi. Mart ayında Uber’in Paris ofisinde polis bir dizi soruşturma yürütmüştü.

Uber’den yapılan açıklamaya göre ise, görüşmeler devam ediyor.

İlgili İçerikler

Steam’de En Çok Gelir Elde Eden ve Oynanan Oyunlar Hangileri Oldu?

Zehra Öney

Mobil Uyumlu Sadakat Programları Satın Alma Davranışlarına Etki Ediyor

Zehra Öney

Teknolojide Kadın: Aynı İşi Yapmalarına Rağmen Kadınlar Performanslarına Daha Az Güveniyorlar

Zehra Öney

Yorum yapın