Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

AliBaba’da Gerçekleşen Satış İşlemlerinin Yüzde 55’ini Mobil Oluşturuyor

Mobilin artan önemine şirketlerin sağladığı faydalar üzerinden örnek verirken mutlaka Facebook’u sayarız. Öyle ki, ilk olarak 2012 yılında gösterilmeye başlanan Facebook mobil reklamları, şu an şirketin reklam gelirlerinin %76’sını oluşturuyor. 3 yılda katedilen bu muazzam yol, mobilin önemini anlamamız için son derece önemli.

Mobil’in gücü konusunu anlatırken, AliBaba’yı da es geçmemek gerekiyor, zira şirketin açıkladığı ikinci çeyrek raporu beklentilerin altında kalmış olsa da, mobilin önemine dair son derece önemli bir veriye sahip: Çünkü artık AliBaba’da mobil üzerinden yapılan satış işlemlerinin oranı %55’e yükselmiş durumda. Bu oranın önümüzdeki yıllarda artacağını söyleyebiliriz, çünkü daha 6 ay öncesine kadar bu oran %40’tı.

AliBaba’nın ikinci çeyrekteki gelirleri 3.26 milyar dolara yükselirken, net geliri de 1.5 milyar olarak gerçekleşti. Alışveriş hacmi 109 milyar dolar gerçekleşirken, mobil bu alanda da üstünlüğü koruyor: Çünkü bu 109 milyarlık hacmin 60 milyar dolarını mobil oluşturuyor.

Şirketin mobil geliri de 1.3 milyar dolara ulaşarak, şirketin toplam Çin e-ticaret gelirinin yarısından fazlasını oluşturarak rekor kırdı.

Bununla birlikte Çin’in para birimi Yuan’ın değer kaybının devam etmesi ve AliBaba’nın ikinci çeyrek sonuçlarının beklentilerin altına kalması, şirketin pay sahiplerinden Yahoo’yu da dolaylı olarak etkiledi. Sonuçlar açıklandıktan sonra Yahoo’nun hisseleri %4’ün üzerine kayıp yaşadı.

Çin’in yaşadığı ekonomik sorunlar sadece ülkeyi değiş, büyük şirketleri de etkiliyor. Zira Apple’ın hisseleri 11 Ağustos Salı günü %5 gibi sert bir düşüş yaşamış ve 119.72’den satılan hisselerin değeri 113.49’a gerilemişti. Çarşamba günü biraz toparlanan hisselerin kapanışı 115.24’ten olmuş, sonraki iki gün de yatay bir seyir izleyerek haftayı 115.96’dan kapatmıştı.

İlgili İçerikler

Spring Loaded: Apple, 20 Nisan Etkinliğini Duyurdu

Zehra Öney

AliBaba Akıllı Telefon Üreticisi Meizu’ya 590 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Zehra Öney

Kasaya Uğramadan Alışveriş Tamamlamak Artık Mümkün

Zehra Öney

Yorum yapın