Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Giyilebilir Teknolojide İkinci Çeyrekte En Fazla Sevkiyatı Yapılan Marka Fitbit Oldu

Apple, kendi ikinci çeyrek raporunda büyük umutlarla 24 Nisan’da piyasaya sunduğu akıllı saati Apple Watch’ın satış rakamları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmamıştı. Bu verilmeyen bilgiler de, cihazın satışının beklenenin altında kaldığına dair yorumların yapılmasına sebep olmuştu. Apple’ın ülkeler bazında kademeli olarak piyasaya sürmesinin de satışları etkilediği belirtilmişti.

IDC yayınladığı ikinci çeyrek raporunda giyilebilir cihazların sevkiyat verilerini paylaştı. Rapora göre, ikinci çeyrekte en fazla sevk edilen ürün 4.4 milyon adetle Fitbit’in ürünleri olurken, Apple Watch’ın sevkiyat sayısı 3.6 milyon olarak gerçekleşti.

İkinci çeyrekte sevk edilen toplam giyilebilir cihaz sayısı ise 18.1 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakamlara bakılarak değerlendirildiğinde, ikinci çeyrekte Apple Watch giyilebilir sektör pazarının %20’sini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Geçen yılın aynı döneminde sevk edilen giyilebilir cihaz sayısı ise sadece 5.6 milyon adetti. 1 yıl içerisinde giyilebilir cihaz sektörünün %300 oranında büyüdüğünü söylemek mümkün.

Giyilebilir cihaz sektöründe IDC’nin raporuna göre üçüncü sırada ikinci çeyrekte sevk edilen 3.1 milyon cihazla Xiaomi bulunurken, Garmin 700.000 cihaz ile 4., Samsung 600.000 cihaz ile 5. Sırada yer aldı.

İlgili İçerikler

Pazarlama Dünyasında Son Trendler Neler?

Zehra Öney

Küçük İşletmeler de Mobil Uygulama Geliştirmeyi Planlıyor

Zehra Öney

Sony’nin SmartEyeglass’ı Ön Siparişe Çıktı

Zehra Öney

Yorum yapın