Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

WhatsApp’ın Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 900 Milyona Ulaştı

Akıllı telefonlar ile mobil sektörün en hızlı büyüyen alanlarından biri olan anlık mesajlaşma uygulamalarının en önemlilerinden biri de WhatsApp. 2009 yılında kullanıma sunulan ve 2014 yılında Facebook tarafından rekor bir ücretle, 19 milyar dolara satın alınan WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 900 milyona ulaştı.

Aralık 2013’te 400 milyon aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp, Facebook’un satın almasına kadar çeşitli yatırımlar almıştı. Bununla birlikte kullanıcılarına ilk yıl ücretsiz hizmet veren uygulama, 1. yıldan itibaren yıllık 1 dolar ücret alıyordu. Facebook’un satın alımı sonrasında bu ücretlendirme politikasından vazgeçen ve tamamen ücretsiz hale gelen WhatsApp’ın hala bir reklam ya da gelir modeli bulunmuyor.

Kullanıcılarına reklamsız, oyunsuz hizmet sunacağını söyleyen WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı da hem artan akıllı telefon kullanımı hem de Facebook’un satın almasıyla birlikte hızlı bir yükseliş grafiği yakaladı. Nisan 2014’te 500 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşan uygulama, Ocak 2015’te 700 milyon aylık aktif kullanıcıya ve günlük 30 milyar mesaj gönderimine ulaşmıştı.

Nisan 2015 itibarı ile 800 milyon aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp’ın yeni aylık aktif kullanıcı sayısı 900 milyona ulaşarak uygulamanın kendi rekorunu kırdı.

Forbes’un tahminleri de bu noktada giderek önem kazanıyor, zira ünlü iş dergisi, 2012 ila 2018 yılları arasında WhatsApp gibi servislerin telekomünikasyon sektöründe 386 milyar dolarlık zarara yol açacağını tahmin etmişti.

İlgili İçerikler

2014 Mobil’in Yılı Oldu

Zehra Öney

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’i Tanıttı

Zehra Öney

Apple Pay Web’de de Kullanılabilecek

Zehra Öney

Yorum yapın