Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Reklam Engelleme Uygulamaları App Store’un En Çok İndirilen Uygulamaları Arasında

Daha iki gün önce yayınlanmasına rağmen, iOS kullanıcıları arasında %12’lik bir penetrasyona ulaşan iOS 9’un sunduğu avantajlı özelliklerinden biri de, reklam engelleme uygulamalarına izin vermesi oldu. Apple’ın bu kararının ardından, iOS 9’un piyasaya sürülmesiyle, reklam engelleme uygulamaları da App Store’da en çok indirilen uygulamalar arasına girmeye başladı. Her ne kadar Facebook Messenger, YouTube, Instagram ve diğer popüler uygulamalar popülerliklerini korusalar da, 7.99 TL’ye (Amerika mağazası için 2.99 dolar) kullanıma sunulan reklam engelleme uygulaması Peace, ücretli uygulamalar arasında zirveye çıktı. Peace, yayınlandığı ilk günde bu kadar büyük bir başarıya ulaşınca, yakın zamanda pek çok reklam engelleme uygulamasıyla karşılaşacağız.

Bununla birlikte Ghostery, Purify Blocker, Crystal, Blockr gibi uygulamalar da App Store’da oldukça üst sıralara kadar yükselmeye başladılar.

Apple’ın özellikle mobil tarayıcıların hem daha hızlı çalışarak işlemci ve pil tüketimini azaltmak hem de 3G bağlantı kullanan kullanıcıların data tasarrufu yapmaları için kullanıma sunduğu reklam engelleme, kullanıcılar açısından olumlu olsa da, pazarlama dünyası için soru işareti olma özelliğini koruyor. Çünkü engellenen reklamların sebep olacağı gelir kaybı konusunda henüz net tahminler yapmak mümkün değil.

İlgili İçerikler

Apple’ın Etkinliğinde Yeni iPad, Apple Watch 6 ve Apple One Üyelik Paketi Duyuruldu

Zehra Öney

Uber, Yolculuklar Sırasında Ses Kaydı Yapmaya Başlıyor

Zehra Öney

WhatsApp, 24 Saatten Sonra Otomatik Silinen Mesajlar Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Yorum yapın