Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Meerkat ve Periscope’tan Sonra Facebook da Canlı Yayın Servisine Başladı

Bu yıl Mart ayında Meerkat ile başlayan canlı yayın özelliği ile kullanıcılar mobil platform üzerinden takipçileri ve arkadaşları ile düşüncelerini, ne yaptıklarını anlık olarak paylaşabilmeye başlamıştı. Meerkat’ın popülerleşmeye başlamasıyla Twitter, Periscope’u satın alarak canlı yayın servisi sunmaya başlamıştı. Periscope’un Twitter desteğiyle piyasaya girmesi ile birlikte, Meerkat’ın sahip olduğu kullanıcı sayısındaki artış yavaşlamaya başlamıştı. Twitter’ın Meerkat’a sunduğu desteğin de kesilmesiyle birlikte, Meerkat Periscope’un gerisinde kalmaya başlamıştı.

Periscope’un giderek artan kullanıcı sayısı, bu defa dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’u da harekete geçirmişti: Ağustos ayında ünlü ve onaylanmış hesaplara canlı yayın hizmeti sunmaya başlayan Facebook, dün yayınladığı duyuru ile canlı yayın özelliğini tüm kullanıcılara açtığını duyurdu.

İlk olarak iOS kullanıcılarına sunulan özellik ile, iPhone sahipleri de canlı yayınlara başlayabilecekler. Bunun yanı sıra, kullanıcıların canlı yayınları tüm yorumları ile birlikte ilgili kullanıcının Timeline’ında yer alacak. Kullanıcılar bu paylaşımları daha sonra silebilecekleri gibi, Timeline’ında da uzun süre kayıtlı durabilecek.

Yakın zamanda Android kullanıcılarına da sunulacak olan özellik ile, canlı yayın konusunda yeni gelişmeler olacak gibi görünüyor. Ancak canlı yayının artık sosyal medya dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili İçerikler

En Yüksek Erişim Oranına Sahip Uygulamalar Hangileri?

Zehra Öney

İtfaiyecilerin Yoğun Dumanda Artırılmış Gerçeklik ile Daha İyi Görmelerini Sağlayan Başlık

Zehra Öney

Pamuk Eller Beynimizin Keşfine

Zehra Öney

Yorum yapın