Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Uygulama İçi İnternet Kullanımı Artmaya Devam Ediyor

2007 yılında hayatımıza dahil olan uygulamalar ile mobil cihazlar, önceki nesillere göre çok daha esnek platformlara dönüşmeye başlamıştı. 2007 öncesi dönemde kullanıcılar, üreticilerin sunduğu özellikleri kullanmaya mecburken, akıllı telefonların piyasaya çıkması ile bu döngü kırılmış ve kullanıcılar ihtiyaçlarına göre telefonlarını özelliştirmeye başlamışlardı. Apple’ın öncülük ettiği mobil uygulama ekosisteminde, Google’ın Android işletim sistemi günden güne güçlenmiş ve Pazar payında iOS’i geçmişti. Günümüzde Android sadece Pazar payı değil, uygulama indirilme sayılarında da iOS’in önünde olmasına rağmen, uygulama gelirlerinde iOS liderliğini korumaya devam ediyor.

Artan mobil uygulama kullanımı, web kullanımını da azaltmaya başladı. App Annie’nin yayınladığı verilere göre, HBO NOW gibi video yayın uygulamaları, Spotify, Pandora gibi müzik yayın uygulamaları, Candy Crush ve Clash of Clans gibi oyunların sunduğu uygulama içi satın alma, Tinder gibi uygulamaların ücretli üyelik servisi Tinder Plus gibi farklı uygulama içi satın alma ve üyelik seçenekleri, uygulamaların gelirlerini artırmanın yanı sıra, uygulamalarda geçirilen zamanın da artmasını sağlıyor.

App Annie’ye göre, uygulama içerisinde geçirdiğimiz zaman ve harcadığımız para miktarı artmaya devam ediyor, çünkü uygulamalar mobile web ya da bilgisayar aracılığıyla girilen sitelere göre daha iyi kullanıcı deneyimi sunuyor.

İlgili İçerikler

Apple e-Sigara Uygulamalarını App Store’dan Kaldırıyor

Zehra Öney

Facebook Üzerinden Yemek Siparişi Vermek Artık ABD’de Mümkün

Zehra Öney

Apple, iPhone Satışlarını Artırmak için Çin’de Faizsiz Taksitlendirme Yapıyor

Zehra Öney

Yorum yapın