Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Tatil Sezonu Aktivasyonlarında Apple Cihazları Önde

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü ile başlayan Tatil Sezonu ile birlikte kullanıcıların yaptığı alışverişler de artış gösterdi. Her yıl yılın en çok alışveriş yapılan dönemlerinin başında gelen Tatil Sezonu’na dair raporlar da gelmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl Yahoo!’nun satın aldığı mobil analiz firması Flurry de Tatil Sezonu’na dair raporunu yayınladı. Firmanın yaptığı araştırmaya göre, özellikle Apple cihazları ve phablet satışlarında artış gözlemlendi. Firmaya göre, Tatil Sezonu’nda yapılan yeni cihaz aktivasyonlarında phablet’lerin oranı %27 olarak gerçekleşti: Bunun büyük bir bölümünü ise Apple’ın iPhone 6s phablet’i oluşturdu. Firmaya göre, Tatil Sezonu’nda aktive edilen cihazların %49.1’ini Apple cihazları oluştururken, Samsung cihazlarının oranı %19.8 olarak, Nokia cihazlarının oranı %2, LG cihazlarının oranı %1.7, Xiaomi cihazlarının oranı ise %1.5 olarak gerçekleşti.

Phablet cihazların aktivasyon oranlarındaki artışın ana sebebi ise, kullanıcıların daha büyük ekranlara yönelmesi oldu. Bu sebeple, ekran boyutu 3.5 inçten daha küçük olan cihazların aktivasyonları geriledi. Firmaya göre bu yıl Tatil Sezonu’nda aktive edilen cihazların %9’unu büyük boy tabletler, %9’unu küçük boy tabletler, %27’sini phablet’ler, %54’ünü orta boy telefonlar ve %1’ini ise 3.5 inçten küçük telefonlar oluşturdu.

İlgili İçerikler

App Store’da 2015 Yılında 20 Milyar Dolarlık Satış Gerçekleşti

Zehra Öney

Dijital Reklam Harcamalarının Çoğu Mobile Yapılıyor

Zehra Öney

Blippar Yeni Yılınızı Kutluyor

Zehra Öney

Yorum yapın