Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Akıllı Telefonların Hafıza Kapasiteleri Artıyor

Akıllı telefonların şarj problemleri, herkesin malumu. Öyle ki, pek çok kişi artık yanında şarj kablosuyla birlikte dolaşıyor ve şirketler telefonların tek şarjla kullanım sürelerini artırmak için çalışmalar yaparken aynı zamanda kablosuz şarj ve hızlı şarj özellikleri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Bunun yanı sıra, kameraların gelişmesi ile birlikte çekilen fotoğrafların daha büyük yer kaplaması ve HD kalitesinde video kaydetmenin de sebep olduğu bir hafıza problemi bulunuyor. Bu sebeple pek çok kullanıcı fotoğraf ve videolarını Bulut’ta ya da başka cihazlarda saklayarak cep telefonlarından yer tasarrufu yapmayı amaçlıyor.

Bunun yanı sıra, SD card teknolojisinin gelişmesi ile kullanıcılar Android telefonlarında daha fazla hafızaya sahip olabiliyorlar. Örneğin Samsung S6 modelinde herhangi bir hafıza kartı okuyucuya yer vermemiş olsa da, yeni çıkan S7 modelinde 200 GB’a kadar hafıza kartı desteği sunuyor.

Ek olarak HP, yeni tanıttığı Elite X3 modelinin SD card slotu ile 2 TB’a kadar hafıza desteği sunacağını belirtti.

Günümüzde SDSX (küçük boyutlu SD card’lar) maksimum 512 GB hafızaya sahip olabiliyorlar, ancak çok değil sadece 1 yıl içerisinde bu veri miktarının 1 TB’a yükseleceğini düşünebiliriz. Bu sebeple cep telefonlarının harici kartlar ile hafızalarının artırılması konusu, uzun süre daha gündemde kalacak gibi görünüyor.

Apple ise cihazlarında herhangi bir SD kart desteği sunmuyor.

İlgili İçerikler

Pinterest’in Satın Alınabilir Pin’leri Artık iPhone ve iPad’lerde

Zehra Öney

WhatsApp, Fotoğraf ve Videoların Sadece “Bir Kez Görüntüleme” Özelliğini Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Walmart, Mağazalarının Temizliği için Robotları Kullanmaya Başladı

Zehra Öney

Yorum yapın