Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Microsoft’un Yapay Zeka ile İmtihanı: Tay.ai

Microsoft’un 3 gün önce Twitter hesabı oluşturduğu yapay zeka botu Tay, bu süre içerisinde Twitter’da ciddi sorunlara yol açtı. Microsoft, dün yaptığı açıklama ile Tay.ai’ın bir süre Twitter’da sessiz kalacağını belirtti ve yaşananlardan dolayı özür diledi.

Tay.ai’ın hayata geçirilmesinin sebebi ise, teknoloji dünyası için oldukça önemliydi aslına bakarsanız. Çünkü bir yapay zeka botu, Twitter, Kik, GroupMe, Snapchat ve Facebook’ta kullanıcılar ile etkileşime girecekti. Kullanıcılar yapay zekaya sorular sorulabilecek, oyun oynayabilecek, fotoğraflarını gönderip yorumlar alacaktı. Bu süreçte de Tay, kullanıcılar ile girdiği etkileşimde öğrendikleri ile sürekli gelişecek ve yapay zeka alanında önemli bir kaynak sağlayacaktı.

Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi. Özellikle Twitter’da kendisine sorulan sorular ile öğrendikleri karşısında Tay, zaman ilerledikçe ırkçı cevaplar vermeye başladı. Soykırım, Afroamerikalılar, feminizm ve daha pek çok konu hakkında ırkçı ve kötü yorumlar yapan Tay Twitter hesabına Microsoft’tan yapılan açıklama sonrasında ara verildi.

İlgili İçerikler

Ürünleri İnteraktif Hale Getirin | Hürriyet

Zehra Öney

Blippar ve Pepsi “Pek Yakında” ile Digital Impact Ödülü Kazandı

Zehra Öney

Uber 3,5 Milyar Dolarlık Şimdiye Kadarki En Önemli Yatırımını Aldı

Zehra Öney

Yorum yapın