Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Sosyal Medyada Mobil Kullanımı Yüzde 80’e Ulaştı

Mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte alışverişten kitap okumaya, uçak bileti almaktan sosyal medya kullanımına kadar neredeyse her işlemi mobil cihazlardan yapmaya başladık. Mobil cihazların artan kullanımının en çok etkilediği alanlardan biri de sosyal medya. comScore’un yayınladığı 2016 ABD Çapraz Platform Geleceği yayınında da mobilin sosyal medyada artan kullanımına dikkat çekiliyor.

Çok değil, bundan 5-6 yıl öncesinde akıllı cihazların bu kadar yaygın olmadığı, tabletlerin henüz piyasaya çıkmadığı dönemlerde bilgisayarlarımızı kullanırken, akıllı telefon hakimiyetinin başlamasıyla birlikte sosyal medyada bilgisayarların kullanımı gün geçtikçe azaldı. 2013 yılında sosyal medyada geçirilen her 3 dakikanın 1 dakikası bilgisayarlar üzerinden gerçekleşirken, 2014’te bu oran her 4 dakikanın 1 dakikasına düştü. 2013 yılında ABD’li kullanıcılar sosyal medyada her 3 dakikanın 2 dakikasını (%66) mobil cihazlarda geçirirken, 2014’te her 4 dakikanın 3 dakikasını (%75) mobil cihazlarda geçirmeye başladı.

2015 yılı verilerine baktığımızda ise sosyal medyada geçirilen her 5 dakikanın 1 dakikası bilgisayarda geçirilirken, mobil cihazlarda her beş dakikanın 4 dakikasını (%79) geçirildi.

comScore’un araştırmasına (http://www.comscore.com/Insights/Presentations-and-Whitepapers/2016/2016-US-Cros) adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Google Duo Bir Haftada 5 Milyon İndirilme Sayısına Ulaştı

Zehra Öney

Google Android Wear 2.0 Lansmanını İki Yeni Saat Modeliyle Yapacak

Zehra Öney

Papua Yeni Gine, Facebook’u 1 Ay Boyunca Yasaklıyor

Zehra Öney

Yorum yapın