Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple, App Store’da Reklam Özellikleri Üzerinde Çalışıyor

2008 yılında tanıtıldıktan sonra aradan geçen 8 yılda devasa bir ekosisteme dönüşen App Store, 1.5 milyondan fazla uygulamaya ve 100 milyardan fazla indirilme sayısına sahip. Apple, indirilen her ücretli uygulama için %30 oranında kendine pay alırken, sadece geçtiğimiz yıl 20 milyar dolar App Store’dan gelir elde etti.
Bununla birlikte, kullanıcıların yeni uygulamaları keşfetmeleri için App Store anahtar sözcükle arama özelliğini kullanıyor. Bununla birlikte App Store’daki uygulamaların %90’a yakını neredeyse hiç indirilmemiş durumda. Ek olarak bazı uygulamalar, arkasındaki güçlü pazarlama desteği ile çeşitli basılı ve internet medyası aracılığıyla popüler olabiliyorlar.
Bloomberg’de yayınlanan habere göre Apple, App Store için yeni bir gelir modeli oluşturma üzerinde çalışıyor. Çalışma, kullanıma sunulduğunda uygulama geliştiriciler, App Store’da ücretli anahtar sözcük ya da ana sayfa reklamları ile uygulama indirilme sayılarını artırabilecek.
Google, bu özelliği uzun süredir kullanıyor ve Play Store’da geliştiriciler, uygulamaları için reklam verebiliyorlar. Apple’ın bu hamlesi ile uygulama pazarında büyük bir değişim bekleniyor.

İlgili İçerikler

Jurassic World Alive: Yeni Bir Artırılmış Gerçeklik Oyunu

Zehra Öney

Cyber Monday’de Gerçekleşen 3 Milyar Dolarlık Satışın %27’si Mobil’den Geldi

Zehra Öney

Samsung Bir Sonraki Unpacked Etkinliğini 11 Ağustos’ta Yapacak

Zehra Öney

Yorum yapın