Zehra Öney
Genel

Apple’ın Gelirleri 13 Yıldır İlk Kez Düştü

2016’nın ilk çeyreğinin bitmesi ile, şirketler gelir raporlarını da açıklamaya başladılar. Bu raporlardan en çok merakla bekleneni ise Apple’a aitti. Şirket nihayet dün gelirlerini, büyük bir sürprizle birlikte açıkladı. Şirketin gelirleri 13 yıldır ilk kez düştü.
Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 58 milyar dolar gelir elde eden şirketin gelirleri, 2016 yılı birinci çeyreğinde 50.6 milyar dolar seviyesinde kaldı. Şirketin net karı ise bu dönemde 10.5 milyar dolar seviyesinde kaldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirketin net karı 13.6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.
Şirketin en çok gelir getiren ürünü olan iPhone cephesinde satışların azaldığını görüyoruz: iPhone satışları geçen yılın aynı dönemine göre %18 oranında azalarak 51.1 milyona gerilerken, iPad satışlarındaki düşüş %19 seviyesinde seyrederek 10.2 milyon adete geriledi. Şirket, 2016’nın birinci çeyreğinde 4 milyon adet Mac satışı gerçekleştirdi.
Apple’ın büyüme kaydeden en önemli segmentlerinden biri müzik oldu. Apple Music’in ücretli üye sayısı 13 milyona ulaştı.

İlgili İçerikler

Microsoft 40 Yaşında!

Zehra Öney

Ajan Smith Zararlı Yazılımı Gerçek Android Uygulamalarını Sahteleriyle Değiştiriyor

Zehra Öney

Facebook Birinci Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Zehra Öney

Yorum yapın