Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Uygulama Gelirlerinin Yüzde 58’ini App Store Oluşturuyor

2008 yılında hayatımıza giren uygulama dükkanları mobil teknoloji için son derece önemli bir özelliğe sahipler. Çünkü uygulama dükkanları sayesinde kullanıcılar telefonlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor ve kullanabiliyorlar. Her geçen gün indirme sayıları artan uygulamalar, aynı zamanda büyük bir ekonomi de oluşturmuş durumdalar. Aralarında Clash of Clans, Candy Crush gibi oyunların bulunduğu milyon dolarlık gelirler elde eden uygulamaların en büyük pazarı ise elbette ki oyunlar.
Ünlü araştırma firması IDC’nin yayınladığı “Worldwide Mobile Application Forecast 2016 – 2020″ye göre, 2015 yılında toplamda 156 milyar adet uygulamanın indirildiği tahmin ediliyor. Bu indirilen uygulamalardan elde edilen gelir ise 34.2 milyar dolar. Bu 34.2 milyar dolar, reklam gelirlerini kapsamıyor.
IDC’nin tahminlerine göre, 2020 yılında 210 milyar kez indirilen uygulamalar 57 milyarlık (reklam dışı) bir ekonomi oluşturacak.
Çalışmaya göre, Apple’ın sahibi olduğu App Store, uygulama gelirlerinin %58’ine sahipken, Google’ın sahibi olduğu Play Store, uygulama gelirlerinin %36’sını oluşturuyor. Bununla birlikte App Store’un uygulama indirilme oranları içindeki payı sadece %15 iken, Play Store, tüm indirilme oranlarının %60’ını tek başına oluşturuyor. Apple kullanıcıları daha az uygulama indirmelerine rağmen uygulamalara daha fazla ücret ödüyorlar.

İlgili İçerikler

Uber Ocak’tan İtibaren Fransa’da Yasaklanacak

Zehra Öney

Meerkat Uygulama Dükkanlarından Kaldırıldı

Zehra Öney

Twitter, Fotoğraf Önizlemelerinde “Beyaz” İnsanların Neden Daha Çok Çıktığını Araştırıyor

Zehra Öney

Yorum yapın