Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Google Play’deki Uygulamalar Chromebook’larda da Kullanılabilecek

Google’ın ilk olarak 2011 yılında tanıttığı ve aynı yıl Acer ve Samsung gibi firmaların modellerini piyasaya sunduğu Chromebook dizüstü bilgisayarları, bulut tabanlı çalışma prensibiyle sektörde ayrı bir yere sahipler. 2013 yılında 1.76 milyon adet satılan Chromebook’lar ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.
Google’dan yapılan açıklamaya göre, Google Play’de yer alan mobil uygulamalar da artık Chromebook’larda kullanılabilecek.
Haziran ayından itibaren yayınlanacak güncellemeler ile birlikte çok eski Chromebook modellerinde bile uygulamalar kullanılabilecek. Bununla birlikte yakında piyasaya sunulacak olan Asus Chromebook R11, Chromebook Flip ve Chromebook Pixel modelleri, güncellemeye gerek kalmadan mobil uygulamaları çalıştırabilecek. Uygulamalar Intel ya da ARM işlemci ile çalışan Chromebook’larda kullanılabilecek.
Bununla birlikte uygulama bazlı çeşitli kısıtlamalar olabilir: Örneğin telefonun arka kamera kullanan mobil uygulamalar, Chromebook’ta bir kamera yoksa kullanılamayacak. Hangi Chromebook modellerinin destekleneceğini https://support.google.com/chromebook/answer/6401474?source=genius-rts adresinden görüntüleyebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Spotify, Sanal Konser Serisi Başlatıyor

Zehra Öney

Pluto TV, Google TV’ye Geliyor

Zehra Öney

TikTok ve WeChat Pazar Günü ABD’deki Uygulama Mağazalarında Yasaklanıyor

Zehra Öney

Yorum yapın