Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Reklamcılıkta Kullanılan Emojiye Göre Hedefleme Dönemi Başladı

Emojiler günümüz iletişim dünyasının ayrılmaz bir parçası. Artık sadece gülümsemek ya da üzüldüğümüzü belirtmek için değil, pek çok şey için yüzlerce emojiyle kendimizi ifade edebiliyoruz. Öyle ki, gençlere ulaşmak için İncil’in emojilerle yazıldığı bir versiyonu bile yapılmıştı (https://www.theguardian.com/technology/2016/may/30/emoji-bible-arrived-god-king-james)

Emojileri reklamcılıkta kullanmak yeni bir durum değil. Peki ya markaların, kullanıcın yazdığı emojiye göre hedefleme yapması? İşte bu yeni bir şey ve Twitter artık markalara emoji hedefleme seçeneği sunuyor.

Emojilerin özellikle o an içinde bulunduğumuz durumu ifade ettiği düşünülürse, markalar için etkileyici bir duygusal pazarlama fırsatı yaratacağı da aşikar. Örneğin üzgün emojiler paylaşan kullanıcıları çikolata markaları, doğayla ilgili emojiler paylaşan kullanıcıları hava yolu şirketleri, oteller hedefleyebilir. Yemek ve kıyafet/makyaj ile ilgili emojiler paylaşan kullanıcıları hedeflemek de markalara yeni avantajlar yaratacaktır, hiç şüphesiz.

Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, 2014 yılından bu yana 110 milyardan fazla emoji tweet’lenmiş durumda.

İlgili İçerikler

Amazon’un Mobil Alışveriş Oranı %70’e Ulaştı

Zehra Öney

Avrupa Birliği Telefonlarda Evrensel Bir Şarj Soketinin Kullanılması Konusunda Çalışıyor

Zehra Öney

Alphabet, Porto Riko’ya Wi-Fi Balonları ile Acil İnternet Sunabilmenin Yollarını Arıyor

Zehra Öney

1 yorum

Yorum yapın