Zehra Öney
Genel

Amazon Web Services, Pazar Payı En Fazla Olan Bulut Altyapı Şirketi

2005’ten sonra hayatımıza girmeye başlayan bulut teknolojisi, kısa sürede özellikle ulusal ve uluslararası boyutta faaliyet gösteren pek çok kurum için hayati öneme kavuştu. Kulllanıcıların bulutta sakladıkları verilere, dünyanın neresinde olursa olsun telefon, tablet ve bilgisayarlarından erişebilmelerini sağlayan teknoloji, bireysel kullanıcılar için de son derece faydalı bir çözüm haline gelmişti.

Amazon.com tarafından 10 yıl önce hizmete sunulan Amazon Web Services, aradan geçen yılda yüksek büyüme rakamlarına ulaşmıştı. Microsoft, IBM, Google, Alibaba, Oracle gibi firmaların da faaliyet gösterdiği bulut altyapısında pazar payları, Synergy Research tarafından araştırıldı.

Yıldan yıla %57 oranında büyüyen Amazon Web Services, şirketin raporuna göre %30’dan pazar payıyla, en başarılı bulut altyapı şirketi durumunda. Amazon Web Services’ın yıllık satışları da 10 milyar doların üzerinde.

Amazon Web Services’ın en yakın 3 rakibi olan Microsoft, IBM ve Google’ın toplam Pazar payı ise %22 dolayında. Amazon Web Services’ın pazar payı, en yakın 3 rakibinin toplamından daha fazla.

 

İlgili İçerikler

Apple Music’in Tasarımı Yenileniyor

Zehra Öney

Amazon’un Prime Üye Sayısı 150 Milyona Yükseldi

Zehra Öney

Windows 10 Üzerinde Çalışmalarını Sürdüren Microsoft Yeni Bir Tarayıcı Geliştiriyor

Zehra Öney

Yorum yapın