Zehra Öney
Genel

Amazon Web Services, Pazar Payı En Fazla Olan Bulut Altyapı Şirketi

2005’ten sonra hayatımıza girmeye başlayan bulut teknolojisi, kısa sürede özellikle ulusal ve uluslararası boyutta faaliyet gösteren pek çok kurum için hayati öneme kavuştu. Kulllanıcıların bulutta sakladıkları verilere, dünyanın neresinde olursa olsun telefon, tablet ve bilgisayarlarından erişebilmelerini sağlayan teknoloji, bireysel kullanıcılar için de son derece faydalı bir çözüm haline gelmişti.

Amazon.com tarafından 10 yıl önce hizmete sunulan Amazon Web Services, aradan geçen yılda yüksek büyüme rakamlarına ulaşmıştı. Microsoft, IBM, Google, Alibaba, Oracle gibi firmaların da faaliyet gösterdiği bulut altyapısında pazar payları, Synergy Research tarafından araştırıldı.

Yıldan yıla %57 oranında büyüyen Amazon Web Services, şirketin raporuna göre %30’dan pazar payıyla, en başarılı bulut altyapı şirketi durumunda. Amazon Web Services’ın yıllık satışları da 10 milyar doların üzerinde.

Amazon Web Services’ın en yakın 3 rakibi olan Microsoft, IBM ve Google’ın toplam Pazar payı ise %22 dolayında. Amazon Web Services’ın pazar payı, en yakın 3 rakibinin toplamından daha fazla.

 

İlgili İçerikler

ABD’de Dijital Reklam Harcamaları 2018’de İlk Kez 100 Milyar Doları Geçti

Zehra Öney

ABD ve Japonya Arasındaki FASTER Deniz Altı Kablosu Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Google Şifresiz Giriş İşlemlerini Test Ediyor

Zehra Öney

Yorum yapın