Zehra Öney
Genel

Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Dünyanın En Zengin Üçüncü Kişisi

Geçtiğimiz hafta Amazon ikinci çeyrek gelirlerini açıklamıştı. Nisan-Haziran ayları arasında 30,4 milyar dolar gelir elde eden şirketin hisse başına geliri 1,78 dolar olarak gerçekleşmişti. Amazon ayrıca 857 milyon dolar kar açıklamıştı.

Forbes’un haberine göre, şirketin Kurucusu Jeff Bezos, dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu.

Bunun sebebi ise Amazon’un açıkladığı ikinci çeyrek gelir raporundan sonra şirketin hisselerindeki yükseliş. Amazon hisselerinin %18’ini elinde bulunduran Jeff Bezos, Perşembe günü gerçekleşen işlemler sonrasında 2,6 milyar dolar kazanarak dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu.

Şubat ayından bu yana hisseleri %50 oranında değer kazanan Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos, 1964 yılında New Mexico’da doğdu. Princeton Üniversitesi’nde eğitim alan Bezos, bir süre Wall Street’te çalıştı ve 1994 yılında Seattle’da online kitap satışı yaparak Amazon’u kullanıma sundu.

Hızlı bir şekilde operasyonlarını genişleten şirket, kar etmede sorun yaşasa da sonraki yıllarda durumunu toparladı.

Kullanıcı merkezli yaklaşımıyla dikkat çeken Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos, aynı zamanda Amazon Web Services ve diğer alt şirketler ile Amazon’un iş kollarını genişletmeye devam ediyor.

Bill Gates’in 78 milyar dolarlık, Zara’nın Kurucusu Amancio Ortega’nın 73,1 milyar dolarlık servetlerinden sonra, Jeff Bezos 65,3 milyar dolarlık servetiyle üçüncü sırada bulunuyor.

 

İlgili İçerikler

Microsoft ve Facebook En Hızlı Veri Transferini Atlas Okyanusu’nun Altından Yapacak

Zehra Öney

Amazon Web Services, Pazar Payı En Fazla Olan Bulut Altyapı Şirketi

Zehra Öney

Spotify Lite Resmi Olarak Dünya Çapında 36 Ülkede Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

1 yorum

Yorum yapın