Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Alibaba Çin’deki Gelirlerinin Yüzde 75’ini Mobilden Elde Ediyor

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba, ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Çin’deki ekonomik duraklamaya rağmen büyümesini sürdüren Alibaba, mobil alışverişin ulaştığı noktayı da gözler önüne serdi.

İkinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre %59 büyüme kaydeden Alibaba, 4,8 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 3,5 milyar dolarını Çin pazarından elde ederken geri kalan 1,3 milyar doları faaliyette olduğu diğer ülkelerden elde etti.

Alibaba aynı zamanda mobil alışveriş açısından da önemli bir veri paylaştı: Şirketin Çin’de elde ettiği 3,5 milyar dolarlık gelirin %75’i yani 2,6 milyar doları mobil cihazlardan geldi. 2015 yılında bu oranın %55 olduğunu sizlerle paylaşmıştım:  Aradan geçen bir yıllık sürede Alibaba’nın alışverişlerinde mobilin bu denli güç kazanması, Çin’deki her 4 kullanıcıdan 3’ünün artık alışveriş için mobil cihazını tercih ediyor olması, Facebook’un reklam gelirlerinin %84’ünü mobil cihazların oluşturması, mobil teknolojinin sadece bu şirketler için değil, tüm dünya için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.

İlgili İçerikler

İnsanların Çalışmadığı İlk Banka Şubesi Çin’de Açıldı

Zehra Öney

Otomobil İthalatçıları Derneği – Zehra Öney Röportajı

Zehra Öney

Facebook, Bulut Oyun Servisi PlayGiga’yı Satın Alıyor

Zehra Öney