Zehra Öney
Genel

Walmart Jet.com’u Satın Aldı

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Walmart, geçtiğimiz hafta e-ticaret sitesi Jet.com’u satın aldığını duyurdu. 2014 yılında kurulan Jet.com, Temmuz 2015’te yayın hayatına başlamış ve sektörün dikkatini çekmişti. Kullanıcılarına pek çok farklı indirim seçeneği sunan Jet.com’da örneğin kullanıcılar kredi kartı yerine banka kartı kullandıklarında, aynı tedarikçiden bir defadan fazla ürün aldıklarında daha düşük ücretler ödüyorlar.

Walmart Jet.com’u 3 milyar dolar nakit karşılığında aldı. Bununla birlikte kurucular ve diğer önemli şirket çalışanları için de 300 milyon dolarlık bir ödeme daha yapacak.

Dünya çapında 28 ülkede farklı markalar adı altında 11.527 mağazası bulunan Walmart, 2 milyon 300 bin çalışanı ile her hafta 260 milyon kullanıcısına hizmet veriyor. 2015 yılında 482 milyar dolar gelir elde eden şirketin Jet.com ile daha fazla kullanıcıya ulaşmak istediği açıklandı.

Jet.com ise ayda ortalama 400 bin yeni üye kazanırken, günde 25.000 adet sipariş alan bir e-ticaret sitesi. 2400 tedarikçi ve marka ortağı ile birlikte çalışan Jet.com kurulduktan sonra 1 sene içerisinde çalışan sayısını 5’e katlayarak 5000’e ulaştırdı.

Anlaşmanın 2016 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor. Satın alım sonrasında Jet.com kendi ismi ile faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Jet.com satın alımıyla birlikte daha da güçlenen Walmart, e-ticaret alanında Amazon ile rekabette nasıl bir yol izleyecek, hep birlikte göreceğiz.

İlgili İçerikler

Google Güvenlik ve Gizlilik Ayarları İçin Hesabım Sayfasını Güncelledi

Zehra Öney

Internet Explorer’a Elveda Demeye Hazırlanın

Zehra Öney

Beş Yılda Teknolojide Kadın Sayısı Yüzde 21’den Yüzde 30’a Yükseldi

Zehra Öney