Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Windows 10 400 Milyon Cihazda Kullanılıyor

Microsoft’un Temmuz 2015’te yayınladığı en son işletim sistemi Windows 10, geçtiğimiz Mayıs ayında 300 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Aradan geçen 4 ay sonrasında işletim sisteminin 400 milyon cihazda kullanıldığı Microsoft tarafından duyuruldu.

2018 ortalarında 1 milyar cihaz sayısına ulaşma hedefi bulunan Microsoft’un bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağı net olmamakla birlikte, var olan büyüme verilerine bakıldığında ulaşılabilir görünüyor.

Windows 10, Temmuz 2015’te yayınlandığında, Windows 7 ve 8 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme sunmuş ve bu sayede pek çok kullanıcı yeni işletim sistemini ücretsiz olarak kullanmaya başlamıştı. Yükseltme, önceki işletim sistemlerinin Enterprise gibi kimi versiyonlarını kapsamamakla birlikte, kullanıcıların yeni işletim sistemine daha kolay adapte olabilmelerini ve en önemlisi Windows 10’un yüksek kullanılma sayılarına ulaşmasına yardımcı olmuştu. 29 Haziran 2016’da, Microsoft, ücretsiz yükseltme seçeneğinin kullanımını sonlandırdığını duyurdu. Halihazırda işletim sisteminin daha eski versiyonlarını kullananların, Windows 10’a geçiş için lisans satın almaları gerekiyor.

Windows 10’un en önemli özelliklerinden bir tanesi ise, pek çok cihazı desteklemesi. Bilgisayarların yanı sıra, akıllı telefon ve tabletlerde, Xbox One oyun konsolunda, Surface Hub’larında ve Microsoft’un sanal gerçeklik cihazı HoloLens’te de kullanılıyor.

İlgili İçerikler

App Store Temmuz Ayında Rekor Kırdı

Zehra Öney

Mobil Ödeme 5 Yıl İçinde 195 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Microsoft HoloLens 2 Bu Yılın Sonunda Satışa Çıkacak

Zehra Öney