Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Yazılım Gelirlerini Artırmaya Başlayan BlackBerry, Telefon Donanımı Üretmeyecek

Artık telefon donanımı üretmeyeceğini açıklayan BlackBerry, yazılım alanına odaklanacağını ve Kanada’daki tesislerinde sadece yazılım geliştireceğini belirtti.

Bir dönemin en önemli telefon markalarından biri olan BlackBerry, iPhone ve Android işletim sistemine sahip telefonların piyasaya çıkmasıyla zor günler geçirmeye başlamıştı. Eski popülaritesini yitiren Kanadalı telefon üreticisi, geçtiğimiz sene ilk Android işletim sistemine sahip cep telefonunu BlackBerry tarzında piyasaya sürmüş ancak beklediği satış rakamlarına ulaşamamıştı.

Blackberry CEO’su John Chen’in yaptığı açıklamaya göre, BlackBerry artık telefon donanımı üretmeyecek. Şirket, telefonları için gerekli donanımları Endonezya’da ürettirecek. BlackBerry’nin kendi mali takvimine göre, ikinci çeyrekte yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla arttığı için BlackBerry yazılım alanına odaklanacağını ve Kanada’daki tesislerinde sadece yazılım geliştireceğini belirtti.

BlackBerry’nin bu açıklaması borsadan da destek gördü: Açıklama sonrasında şirketin hisseleri borsada %5’in üzerinde değer kazandı.

İlgili İçerikler

Spotify, Uygulamasının Sesli Komutla Aktif Hale Getirilmesini Test Ediyor

Zehra Öney

Google’ın Çeviri Uygulaması Artık İnternet Bağlantısı Olmadan da Çalışıyor

Zehra Öney

2014’te 1 Milyarın Üzerinde Android Telefon Sevkiyatı Yapıldı

Zehra Öney