Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Samsung Galaxy Note 7’nin Satışları Neden Durdu? Şimdi Ne Olacak?

Samsung Galaxy Note 7’nin Satışları Neden Durdu? Şimdi Ne Olacak?

Samsung, yeni şikayetler üzerine, ikinci parti Galaxy Note 7’ler için tüm operatör ve perakende zincirlerine cihazın satışının durdurulması yönünde çağrı yaptı.

Samsung’un Ağustos ayında tanıttığı phablet’i Galaxy Note 7, 8 çekirdekli işlemcisi, 4GB dahili RAM’i gibi teknolojik anlamda üst düzey özelliklere ek olarak iris taraması, SecureFolder ile dosya saklama gibi güvenlik seçenekleri de sunuyordu.

Ancak ürünler satışa çıktıktan sonra art arda gelen şarj sırasında alev alma/patlama haberleri Samsung’u zor durumda bırakmıştı: Üstelik satışa çıktığında daha 1 ay bile olmadan 2,5 milyon adet satılan bir üründen bahsediyoruz. Kullanıcılardan ve sektör uzmanları tarafından beğenilen bir cihazın bu denli sorunlu çıkması problemleri de beraberinde getirdi: Note 7’lerin uçak, tren gibi ulaşım araçlarında kapalı durumda tutulması istendi.

Samsung ise ürünler için değişim programı başlattı: Kullanıcılara para iadesinin yanı sıra, 21 Eylül’den itibaren cihaz değişimi sunulmaya başlandı.

Sular duruluyor derken ikinci parti cihazlardan da Perşembe gününden itibaren şikayetler gelmeye başladı: Kullanıcıların bir bölümü yine cihazların alev aldığını rapor etti.

Samsung ise bu durum karşısında tüm operatör ve perakende zincirlerine cihazın satışının durdurulması yönünde çağrıda bulundu.

Samsung’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “[Çünkü] Tüketicilerin güvenliği bizim ilk önceliğimizdir. Samsung global çapta tüm operatör ve tedarikçi ortaklarından Galaxy Note 7’nin satış ve değişiminin, soruşturma devam ederken durdurulmasını istemektedir.”

Kullanıcılara sunulan yeni iade ve değişim seçenekleri ise şöyle:

Galaxy Note 7 sahipleri, dilerlerse Galaxy S7 ya da Galaxy S7 Edge telefon alabilecekler; cihazlar aradaki fiyat farkı kullanıcılara iade edilecek. Ek olarak Note 7’ye özel aksesuarlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Kullanıcılar dilerlerse ödedikleri tüm ücreti geri alabilecekler.

Siz Note 7 ile ilgili yaşanan bu süreç hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

ZEHRA ÖNEY: “Ürünlerinizi İnteraktif Hale Getirin!” | Texno Trend

Zehra Öney

Apple Watch 2020’ye Kadar Lüks Saat Sektörünün Yüzde 40’ını Oluşturacak

Zehra Öney

Spring Loaded: Apple, 20 Nisan Etkinliğini Duyurdu

Zehra Öney