Kanada, Yüksek Hızlı İnternetin Yaşam Kalitesi için Zorunlu Olduğunu Açıkladı

1
501
Kanada, Yüksek Hızlı İnternetin Yaşam Kalitesi için Zorunlu Olduğunu Açıkladı

Yüksek hızlı internetin yaşam kalitesi için zorunlu olduğunu açıklayan Kanada, her vatandaşın en az 50Mbps hıza ulaşmasını istiyor.

Yüksek hızlı internet erişimi, her geçen gün bireysel kullanıcılar için daha önemli hale gelirken devletler de bu alanda hem altyapı hem de kanuni düzenlemeler yapıyor.

Örneğin Finlandiya, yüksek hızlı internet erişimini anayasal bir hak olarak tanımlarken, Fransa da internet erişimini “temel insan hakkı” olarak tanımlıyor.

Ek olarak Costa Rica, Estonya, Yunanistan ve İspanya’da da internete erişmek ve internet aracılığıyla bilgi sahibi olmak yasalarla güvence altına alınmış durumda.

İnternet erişimi ile ilgili son olarak Kanada, yüksek hızlı geniş bant internet erişiminin, her vatandaşın ulaşması gereken “temel iletişim servisi” olduğunu tanıdı.

Kanada’nın ulusal telekom regülatörü CRTC, internetin temel ve zorunlu bir servis olarak açıklanmasından sonra, yeni indirme ve yükleme hız hedeflerini açıkladı. Buna göre, kullanıcılara 50Mbps indirme, 10 Mbps yükleme hızı sunulacak. Şu anki verilere göre, Kanada nüfusunun %18’i bu hızlara erişebiliyor.

CRTC’ye göre 2021’e kadar Kanada nüfusunun %90’ının 50Mbps indirme hızına kavuşması planlanıyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için 750 milyon dolarlık bir fon ayrıldı.

.

1 Yorum

  1. […] Yüksek hızlı internet, günlük yaşantımızın önemli bir parçası olsa da dünyadaki pek çok insan hala internet erişimi olmadan yaşıyor ya da çok düşük hızlarda sunulan interneti kullanıyor. Bununla birlikte, yüksek hızlı internet, Finlandiya’da anayasal düzeyde, Fransa’da ise temel insan hakkı olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz yıl Kanada’da yüksek hızlı geniş bant internet erişiminin, her vatandaşın ulaşması gereken “temel iletişim servisi” olduğu, ulusal telekom regülatörü CRTC tarafından açıklanmıştı. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here