Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

İran Clash of Clans’ı Neden Engelledi?

İran Clash of Clans’ı Neden Engelledi?

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarından Clash of Clans, şiddet ve kabile çatışmalarını özendirdiği için yasaklandı.

2012 yılında ilk kez App Store’da, 2013 yılında ise Google Play’de yayınlanan Clash of Clans, uygulama dükkanlarının en popüler oyunlarından biri. Dünya çapında milyonlarca oyuncu ve “klan”a sahip olan oyunun bir diğer özelliği ise günlük geliri. Günlük gelirinin 1 milyon dolar ila 2,5 milyon dolar olduğu tahmin edilen Clash of Clans’ın dünya çapındaki klan savaşları da son derece meşhur. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de klan arayanlar ve klanına oyuncu arayanlar için özel forumlar ve mesaj grupları bile kurulmuş durumda.

İran’daki mobil uygulama pazarı ise tahmin edileceği gibi kendi dinamiklerine sahip. Google Play uzun süre İran’da yasaklı durumdaydı. 2013 yılında İran’da Google Play’in sadece ücretsiz uygulamaları ile kullanıma sunulmuştu.

Resmi uygulama mağazalarının bu belirsiz durumu karşısında, İran’da Cafe Bazaar adlı üçüncü parti bir Android merkezli uygulama mağazası var. 2010 yılında kurulan Cafe Bazaar, popüler Android uygulamalarını İranlı kullanıcılarına sunuyor.

Clash of Clans’ın engellenmesi, oyunun Cafe Bazaar’dan kaldırılması ile ortaya çıktı. Oyunun engellenme sebebi ise ülkedeki psikologların oyunun şiddeti ve kabile çatışmalarını özendirdiği yönünde görüş belirtmesi olarak gösterildi.

İran’daki oyun engellemeleri ise yeni değil. Pokémon Go da Ağustos ayında güvenlik gerekçesi ile engellenmişti.

İlgili İçerikler

Apple, Hong Kong’da Kullanılan 2 Uygulamayı Kaldırdı

Zehra Öney

Apple Yeni iPhone Modellerini Tanıttı

Zehra Öney

YouTube Müzik Servisini 22 Mayıs’ta Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney

2 yorum

Yorumlar kapalıdır