Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Yeni Bir Web Sitesi ya da Mobil Uygulamaya Kaydolmamızın Önünde Bir Engel Var mı?

Yeni Bir Web Sitesi ya da Mobil Uygulamaya Kaydolmamızın Önünde Bir Engel Var mı?

Araştırmalara bakılırsa parola ve benzersiz kullanıcı adı üretme zorunluluğu kullanıcılar için bir engele dönüşüyor. 

Bir an kendinize izin verin ve kaç ayrı mecrada hesabınızın olduğunu düşünün. Çok çok genel olarak bahsetmek gerekirse, bunlar arasında en az bir adet kişisel e-posta adresi, bir şirket adresi, sosyal medya sayfalarınız, kullandığınız telefona bağlı olarak uygulama dükkanı hesabınız, üye olduğunuz e-ticaret hesaplarınız, kişisel bankacılık bilgileriniz ve daha pek çok mecrada hesabınız var, değil mi? Bunların şifrelerini ve kullanıcı adlarını hatırlamak kimi zaman son derece zor olabiliyor, bu sebeple şifrelerinizi koruyan bir program kullanıyor olabilirsiniz: Tabii, şifre koruma programı için de bir şifreye ihtiyacınız var.

Bu kullanıcı adı ve şifre konusuna ilişkin Shivani Mohan ve Raman Hansi tarafından yapılan ve The Next Web’de yayınlanan araştırmada çarpıcı tespitler yer alıyor.

Araştırmaya göre, yeni bir şifre ihtiyacını güvence altına alarak azaltmak, etkileşim için çok önemli.

Tasarım ve kişiselleştirmeye özen göstermek, ülke ve ekran boyutundan bağımsız olarak son derece önemli.

Mobil, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kişilere ulaşmak için en iyi yol.

Araştırmaya göre, kullanıcıların bir içeriğe ulaşmak, siteye kaydolmak için yapmak zorunda oldukları tıklama/dokunma sayısı ne kadar fazlaysa, siteden çıkma oranları da o kadar fazla oluyor. Bunu engellemek için, kullanıcılara güvenli bir şekilde, olabildiğince hızlı ve sorunsuz bir üye olma/giriş yapma olanağı sunulmalı.

Pek çok marka, site/uygulama sahibi ya da geliştirici, kullanıcılardan ne kadar çok bilgi alırlarsa o kadar iyi olacağını düşünüyor ancak, kullanıcılar o site/uygulamaya sadece gerektiği kadar bilgi vermeyi tercih ediyor.

İlgili İçerikler

Facebook Mentions Uygulamasına Canlı Yayın Desteği Ekledi

Zehra Öney

Hindistan Artık ABD’den Daha Büyük Bir Akıllı Telefon Pazarı

Zehra Öney

Spotify 138 Milyon Ücretli Üyeye Ulaştı

Zehra Öney