Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

5 Yıl İçinde Mobil Uygulamalar için Ne Kadar Harcama Yapacağız?

5 Yıl İçinde Mobil Uygulamalar için Ne Kadar Harcama Yapacağız?

5 yıl içinde dünya çapındaki mobil uygulama harcamalarının 139,1 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Mobil uygulamalar 10 yıl önce hayatımıza girdiğinde potansiyellerinin yüksek olduğunun herkes farkındaydı. Kullanıcılar için yepyeni deneyimler sunan mobil uygulamaların 10 yıl içerisinde aldığı yol son derece önemli: Aralarından dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri çıktı, mobil uygulamalar son derece yüksek gelirler elde etmeye başladı…

Peki mobil uygulamalara ne kadar harcama yapıyoruz? Bu harcamalar ücretli uygulamaları satın almayı ve uygulama içi satın alımları da kapsıyor.

Sektörün önemli takip ve analiz şirketlerinden App Annie’nin yayınladığı tahminlere göre, mobil uygulama harcamalarımızın 2021 yılında 139 milyar doları aşması bekleniyor.

Rapora göre, 2017 yılında ilk defa Google Play ve üçüncü parti Android mağazalarının gelirinin bu yıl App Store’u geçmesi bekleniyor (bir örneği için İran hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz). Sebebi ise, Android cihazların dünya çapındaki yaygınlığı.

2016 yılında mobil uygulamalar için 61,8 milyar dolar harcadığımızı belirten App Annie’nin bu yıl için öngörüsü ise 82,2 milyar dolar.

Mobil uygulamalara en çok harcamayı Asya-Pasifik ülkeleri yaparken ikinci sırada Amerika, üçüncü sırada ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi bulunuyor.

İlgili İçerikler

Apple Watch 10 Nisan’da Ön Siparişe Çıkıyor

Zehra Öney

Monument Valley’in Ida’s Dream Bölümü 25 Haziran’da Tüm Platformlarda Ücretsiz Olacak

Zehra Öney

CHIP Online’da Blippar ve Artırılmış Gerçeklik’ten Konuştuk

Zehra Öney