Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

En Son Online Reklam Trendleri Neler?

En Son Online Reklam Trendleri Neler?

Davranışsal hedeflemeden reklam engellemeye değin en son reklam trendleri…

Online reklamcılık her geçen yıl dünya çapında büyüyor ve bu yıl ilk defa dijital reklam bütçelerinin televizyonu geçmesi bekleniyor. Online reklamcılıktaki en son trendlere göz atmaya ne dersiniz? Daniel Yomtobian’ın derlediği haberden seçme başlıkları sizinle paylaşıyorum:

Mobil

ABD’li kullanıcılar dijital zamanlarının %70’ini mobilde geçiriyor ve bunun neredeyse tüm dünya için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. 2016 yılında mobil reklamların büyüme oranları çift haneli yüzdelere ulaşırken, masaüstü bilgisayar reklamcılığı %5 oranında büyüdü.

Native Reklamlar

Native reklamlara olan ilgi de gün geçtikçe artıyor; bunda özellikle, tıklanma sayıları sürekli artan içerik sitelerinin de önemi büyük. Bu tür sitelerde yayınlanan ve kullanıcıların dikkatini çeken içeriklerin satın almaya yönlendirilmesi son yılların öne çıkan trendlerinden. Native reklamlar ayrıca reklam engelleme servislerinin de elimine edilmesini sağlıyor.

Reklam Engelleme Yazılımları

Reklam engelleme yazılımları yine son dönemde sıkça tartışılan konu başlıklarından biri. Bazı siteler, reklam engelleyiciye sahip kullanıcılara içeriklerini göstermezken bazı siteler kullanıcıları reklam engelleme servislerini deaktive etmesi yönünde “uyarmayı” tercih ediyor. Reklam engelleme konusu; yayıncı, reklamveren ve kullanıcılar arasında takip edilmesi gereken en önemli konuların başında geliyor.

Davranışsal Hedefleme

Davranışsal hedefleme, kullanıcıların daha önce ziyaret ettikleri sitelere uygun olarak reklam hedeflemeyi kapsıyor. Örneğin bir kullanıcı internette ayakkabı araştırıyorsa, ayakkabı reklamları görmeye başlıyor. Bu, sadece internette değil, pek çok sosyal medya ve e-ticaret sitesinde de uygulanan bir yöntem.

İlgili İçerikler

NFC ile Mobil Ödemeler 2020’de 130 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Mobil Uygulama İndirme Sayısı Kasım’da Rekor Kırdı

Zehra Öney

Bedenini Hack’leyerek Seyahat Kartı Çipini Eline Yerleştiren Avustralyalıya Ceza Kesildi

Zehra Öney