Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

ABD’de Evlerin %60’ında İnternete Bağlı TV Cihazı Var

ABD'de Evlerin %60'ında İnternete Bağlı TV Cihazı Var

Gelişen teknoloji televizyon izleme alışkanlıklarını da değiştiriyor.

Çok değil, 15 yıl geriye gittiğimizde televizyon izlemek bizim için kanalların program akışına bağlıydı. Tek yapabildiğimiz kanallar arasında “zap”lamaktı. Oysa internet ile birlikte artık televizyon kanallarına bağlılığımız azalmaya başladı. İnternetten, kaçırdığımız dizi bölümünü izleyebiliyor, farklı programları takip edebiliyorduk. Video portallerinin ulaştığı popülerlik, online TV servislerinin sunduğu üyelik avantajları, yeni cihazlar derken artık televizyonda dilediğimizi dilediğimiz zaman izliyoruz.

NPD Group tarafından yapılan ve MediaPost’ta yayınlanan araştırmaya göre, ABD’de evlerin %60’ında internete bağlı bir TV cihazı var.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 97 milyon evin internet bağlantısı var. 58 milyon ev ise internete bağlı en az bir TV cihazı kullanıyor. Bunun dağılımı ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Kullanıcıların %35’i medya yayın cihazı kullanıyor. Bunlar Google Chromecast, Roku ya da Now TV gibi cihazları kapsıyor.
  • Kullanıcıların %33’ü internete bağlı oyun konsolu kullanıyor. Xbox, PlayStation gibi cihazlar üzerinden de TV ya da program, film ve diziler izlenebiliyor.
  • %30’unun TV’si doğrudan internete bağlı.
  • %18’i internet bağlantılı Blu-ray oynatıcı kullanıyor.

Siz evinizde herhangi bir internete bağlı TV cihazı kullanıyor musunuz?

İlgili İçerikler

Artırılmış Gerçeklik, Coachella’yı da “Zenginleştirdi”

Zehra Öney

Apple News Tüm Yayıncılara Açıldı

Zehra Öney

Ortalama Bir ABD’li Kullanıcı Mobil Uygulama Mağazalarında Ne Kadar Harcama Yapıyor?

Zehra Öney