Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Trend Teknolojiler

Kredi Kartlarına Yeni Bir Güvenlik Adımı Ekleniyor: Parmak İzi

Kredi Kartlarına Yeni Bir Güvenlik Adımı Ekleniyor: Parmak İzi

Kredi kartıyla ödemelerinizi parmak izinizle onaylamaya ne dersiniz?

Kredi ve banka kartlarının hayatlarımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Bununla birlikte kimi zaman kredi ve banka kartı sahteciliği sebebiyle hem müşteriler hem de bankalar ciddi zararlara uğrayabiliyorlar. Bu sebeple bankacılık sektörü, kartları güvenli hale getirmek için uzun süredir çalışıyor. Türkiye’de de kullandığımız “çip”li kartlar örneğin bir önceki jenerasyon olan çipsiz kartlara göre çok daha güvenli. Çipli kartlar ile birlikte “EMV” adı verilen bir standart tüm kartlar için uygulanmaya başladı. Europay, MasterCard ve Visa’nın baş harflerinden oluşan standart sayesinde çipli kartlar ile alışveriş yaparken şifre girme zorunluluğu geldi. Ek olarak kart, terminal ve banka arasında pek çok verinin takibini yaparken EMV öncesinde sadece kart numarası ve son kullanım tarihinin takibi yapılıyordu.

Bununla birlikte kartları daha da güvenli hale getirmek için yeni bir özellik daha test ediliyor: Parmak izi! MasterCard tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket, Johannesburg’da parmak izine sahip kartları test etmeye başladı.

Parmak izi bilgisine sahip kredi kartları şu şekilde çalışıyor: Kullanıcılar bankaya başvurduklarında parmak izlerini de veriyorlar. Bu iz, anında şifreli dijital bir taslağa dönüştürülüyor ve kartın çipine kaydediliyor. Alışveriş sırasında kullanıcılar kart terminalindeki sensöre parmaklarını tuttuklarında eşleşme sağlanırsa ödeme gerçekleşiyor. Bu noktada belirtmek gerekiyor ki Apple da dahil olmak üzere pek çok kurum, kullanıcının parmak izinin gerçek halini değil, şifrelenmiş dijital versiyonunu saklıyor.

MasterCard, parmak izi ile ödeme yapılan kredi kartı testlerini, Pick n Pay ve Absa Bank ile yapıyor.

İlgili İçerikler

Google İnternet Bağlantılı Otomobil Sistemi Geliştirmeyi Planlıyor

Zehra Öney

Apple Card Kripto Para Alımına Yasak Getiriyor

Zehra Öney

Blippar, Türkiye’de Merkez Ofis Açtı

Zehra Öney