Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Cihazlara Göre Reklam Engelleyici Yazılım Kullanımı Ne Durumda?

Cihazlara Göre Reklam Engelleyici Yazılım Kullanımı Ne Durumda?

Araştırmalara göre reklam engelleyiciler bilgisayarlarda daha çok kullanılıyor.

Bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda reklam engelleyici yazılım kullanıyor musunuz? Reklam engelleme yazılımları bir süredir teknoloji dünyasının önemli konularından biri haline geldi: Çünkü reklam engelleme yazılımlarının faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu ile ilgili pek çok tartışma yapılıyor. Kullanıcı açısından reklamsız bir internet deneyimi kullanıcı için olumlu görünebilir, ancak reklamlarını yayınlatmak için yüksek bütçeler harcayan reklamverenlerin daha düşük görüntülenme ve etkileşim sonuçları alması da olumsuz görünebilir. Bu sebeple reklam engelleme yazılımları hakkındaki tartışmanın çok daha uzun bir süre devam edeceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte emin olduğumuz bir nokta var ki o da reklam engelleyici kullanma oranı artıyor.

Global Web Index ve AdBlock Plus tarafından birlikte yapılan ve The State of Mobile Ad-Blocking in 2017 isimli raporun sonuçları MarketingLand’de yayınlandı.

Araştırmaya göre, ABD’li internet kullanıcıların %40’ı geçtiğimiz ayda dizüstü bilgisayarlarında reklam engelleyici kullandı. Bu oran masaüstü bilgisayarlarda %33 olarak gerçekleşti. Kullanıcıların akıllı telefonlarında reklam engelleyici kullanma oranı %15 olarak gerçekleşirken bu oran tablette %8 oldu.

Reklam engelleyicilerden en fazla haberdar olan kuşak ise 16-24 yaş aralığında bulunan kuşak. Bu kuşaktaki %62 olan reklam engelleyicilerden haberdar olma oranı 55-64 yaş aralığındaki kullanıcılar için %42 seviyesinde.

İlgili İçerikler

Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 2021’in Tarihi Açıklandı

Zehra Öney

Google Hakkında Kullanıcıları Gizli Modda Takip Ettiği için 5 Milyar Dolarlık Dava

Zehra Öney

Periscope’un Canlı Yayın Tekrarları Artık Web’den de İzlenecek

Zehra Öney