Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Tayland’da Bir Kişi Facebook Paylaşımı Sebebiyle 35 Yıl Hapse Mahkum Oldu

Tayland'da Bir Kişi Facebook Paylaşımı Sebebiyle 35 Yıl Hapse Mahkum Oldu

Krala ihanet suçlaması ile yargılanan bir kişi 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar sebebiyle yargılanmak günümüzde olağan hale geldi diyebiliriz. Çünkü internet üzerinde gerçekleştirilen bazı eylemlerin de sonuçları olabiliyor. İnternet üzerinden alınan cezalara ilişkin son örnek Tayland’dan geldi.

Tayland Kraliyet Ailesinin kökleri 1700’lü yıllara kadar dayanıyor. Tayland yasalarında ise “krala ihanet” önemli bir cezai yaptırıma sahip. Bu sebeple, ismi sadece Vichai olarak açıklanan bir kişi 35 yıla mahkum edildi. Daily Mail’in haberine göre, Facebook’ta 10 farklı gönderi paylaşan ve önceden sigorta satıcısı  olarak çalışan Vichai Thepwong, krala ihanet suçundan ilk olarak 70 yıl hapse mahkum edildi.

Vichai’ye verilen ceza, şimdiye kadarki en yüksek ceza olarak öne çıkıyor. 2015 yılında tutuklanan Vicha’nin cezası, suçunu kabul ettikten sonra yarı yarıya azaltılarak 35 yıla düşürüldü.

2016 yılında Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’in yaşamını yitirmesinin ardından online sansürün daha da arttığı, haberde yer verilen bir diğer önemli bilgi. Sadece üç yıl içerisinde 73 kişi krala ihanet suçlamasıyla ilgili yargılandı.

İlgili İçerikler

Suudi Arabistan Tarafından Vatandaşlık Verilen Robot Sophia’yı Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

Zehra Öney

Los Angeles Belediye Avukatı Koronavirüse Rağmen Parti Verenler Hakkında Harekete Geçti

Zehra Öney

Google ve Twitter Tweet’lerin Arama Sonuçlarında Görünmesi için İş Birliği Yapıyor

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır