Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Sosyal Medya Yorumu Sebebiyle Dünyada İlk Kez Ölüm Cezası Verildi

Sosyal Medya Yorumu Sebebiyle Dünyada İlk Kez Ölüm Cezası Verildi

Pakistanlı Taimoor Raza sosyal medya yorumu sebebiyle ölüm cezası alan ilk kişi…

Sosyal medya üzerinden işlenen suçlar ile ilgili 2 gün önce bir yazı paylaşmıştım. Yazımda, Taylandlı Vichai Thepwong’un “krala ihanet” suçundan 35 yıl hapis cezası aldığından bahsetmiştim.

Sosyal medya üzerinden verilen cezalara bir yenisi ise Pakistan’dan eklendi. Ancak bu seferki bir ilk olacak: Çünkü dünyada ilk defa bir kişi, sosyal medya yorumu sebebiyle ölüm cezasına çarptırıldı.

The Guardian’ın haberine göre, Pakistan’da yaşayan Taimoor Raza, geçtiğimiz yıl Hz. Muhammed’e hakaret suçundan tutuklanan 15 kişiden biri.

Tutuklanma sebebi ise, Facebook üzerinde bir kişi ile girdiği İslam tartışması. Bu tartışmanın karşı tarafındaki kişinin ise, Pakistan’ın terörle mücadele ajanlarından biri olduğu belirtiliyor.

Habere göre, Raza, yargılanması gereken maddeden değil, başka bir maddeden yargılandığı için ölüm cezası aldı: Raza’nın savunma konseyinden Fida Hussain Rana’nın açıklamasına göre, Taimoor Raza’nın davası, mezheplere karşı hakaret davasıydı ve diğer dini karakterlere karşı işlenen suçlar hakkındaki 298A maddesine göre yargılanıyordu. Bu madde, suçlara 2 yıla kadar ceza öngörüyor. Ancak dava sürecinde Raza, Peygambere karşı işlenen suçları ele alan 295C kapsamında yargılanarak ölüm cezasına çarptırıldı. Pakistan’da geçtiğimiz yıl 4 kişi aynı suçtan ölüme mahkum edildi.

İlgili İçerikler

Facebook Lise ve Üniversite Öğrencilerine Yönelik Uygulaması Lifestage’i Yayınladı

Zehra Öney

Kullanıcılar En Çok Hangi Video Reklam Türünü Rahatsız Edici Buluyorlar?

Zehra Öney

Netflix, Dünya İnternet Trafiğinin Ne Kadarını Tüketiyor?

Zehra Öney