Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

ABD’de Podcast Reklam Gelirleri İkiye Katlanacak

ABD’de Podcast Reklam Gelirleri İkiye Katlanacak

Bu yıl podcast reklam gelirlerinin 220 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Apple’ın mp3 oynatıcısı iPod hayatımıza girdiğinde bizi yeni bir formatla daha tanıştırmıştı. iPod kelimesinden “pod”un, broadcast (yayın) sözcüğünden “cast” ile birleştirilmesi ile elde edilen podcast’ler sayesinde dünyada yeni bir trend başladı. Artık dünya çapındaki milyonlarca kullanıcı podcast’ler sayesinde radyo programlarını, yayınlanan dersleri takip edebiliyor. Milyonlarca podcast arasından kullanıcılar takip etmek istedikleri podcast’leri cep telefonları ya da tabletlerine indirebiliyorlar. Peki podcast dünyasında reklam gelirleri ne durumda?

Interactive Advertising Bureau (IAB) tarafından yapılan ve The Drum’da yayınlanan çalışmaya göre, podcast reklam gelirleri ABD’de 2016 yılında 119 milyon doların üzerindeydi. Bu tutarın 2017’de 220 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Podcast alanında reklam gelirleri hızlı bir yükseliş eğiliminde. 2015 – 2016 karşılaştırmasında %73 oranında büyüme gösteren podcast reklam gelirleri, bu yıl, 2016 gelirlerine göre %85’ten fazla büyüme gösterecek.

İlgili İçerikler

Google, Kenya’da Balonlar ile İnternet Erişimi Sunacak

Zehra Öney

Instagram, İçerikleri Kronolojik Gösteren Algoritmasını Değiştiriyor

Zehra Öney

Samsung’un Yeni Sanal Gerçeklik Cihazı Gear VR Piyasaya Çıktı

Zehra Öney