Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Kullanıcılar Cep Telefonlarının Geleceğini Nasıl Görüyorlar?

Kullanıcılar Cep Telefonlarının Geleceğini Nasıl Görüyorlar?

Kullanıcıların bir bölümü araba anahtarının yerine cep telefonlarımızı kullanacağımızı düşünüyor.

Cep telefonları ilk çıktığında yapabildiklerimiz sadece arama yapmak ve mesaj göndermekten ibaretti. Zamanla hem donanım hem de yazılım anlamında pek çok öğe cep telefonlarına eklendi ve günümüzde artık pek çok işlemi cep telefonlarımız ile yapabiliyoruz. Peki kullanıcılar cep telefonlarını günümüzde ve gelecekte nasıl görüyorlar?

Research+Data Insights tarafından yapılan ve MediaPost’ta yayınlanan araştırmaya göre, kullanıcılar aslında sesli asistanları o denli “sevmiyorlar”. ABD’li 1200 tüketici ile yapılan araştırmada, katılımcıların sadece %5’i istek listelerinde yeni ses yeteneklerine yer verdi. Buna karşılık katılımcıların %62’si sesli asistanlar için halihazırda kullandıkları uygulamalardan vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

Katılımcıların %70’i için mobil zamanlarının en büyük bölümü mesajlaşma ile geçerken, %62’si arama yapmayı, %54’ü e-postaları, %51’i ise sosyal medyanın mobil zamanlarının büyük bölümünü aldığını belirtti.

Güvenlik de kullanıcılar için önemli bir nokta: Çalışmaya katılanların %69’u telefon üreticileri ve uygulama geliştiricilerin veri güvenliği ve gizliliğe odaklanmasını istiyor.

Telefonların geleceğine ilişkin de çok çarpıcı sonuçlar yer alıyor: Çalışmaya katılanların %37’si gelecekte cep telefonlarının ATM kartlarının yerine geçeceğini belirtti. %28’i telefonların, tabletlerin; %27’si telefonların, bilgisayarların yerine kullanılacağını belirtiyor. %21’si ise telefonların araba anahtarları yerine kullanılacağını düşünüyor.

Siz telefonların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

Microsoft Cortana’yı Birkaç Hafta İçerisinde Android için Yayınlayacak

Zehra Öney

Görüntülü Konuşma Instagram’a da Geldi

Zehra Öney

Alışveriş Davranışlarına En Çok Etki Eden Uygulama Hangisi?

Zehra Öney