Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Mobil Uygulama Pazarının Büyüklüğü 2021’de 6,3 Trilyon Dolara Ulaşabilir

Mobil Uygulama Pazarının Büyüklüğü 2021’de 6,3 Trilyon Dolara Ulaşabilir

Uygulama pazarının toplam büyüklüğü 2016’da 1,3 trilyon dolardı.

Mobilin artık çok önemli bir mecra olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Mobil uygulamalar günümüzde son derece kârlı girişimlere dönüşme potansiyeline sahip. WhatsApp, Instagram ve Snapchat gibi mobil odaklı uygulamaların ulaştıkları başarının yanı sıra, mobil oyunlar da son derece büyük bir ekonomik güce ulaştı, hatta öyle ki artık oyun pazarında en yüksek geliri mobil oyunlar elde ediyor. Ek olarak Alibaba ve Amazon gibi devasa e-ticaret siteleri artık satışlarının büyük bölümünü mobil’den yapıyor.

Mobil uygulama pazarı, kapsadığı pek çok sektör ile devasa bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Bu pazarın toplam büyüklüğünün 2016’da 1,3 trilyon dolara ulaştığı açıklanmıştı. App Annie tarafından yapılan ve Fortune’da yayınlanan habere göre, bu pazar, büyümesine hız kesmeden devam edecek. 2021 yılında uygulama pazarının toplam büyüklüğünün 6,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Elbette uygulamalarda geçirilen süre de ona göre artıyor. 2016 yılında global çapta 1,6 trilyon saat (yaklaşık 182 milyon yıllık bir süreye tekabül ediyor) mobil uygulamalarda geçirildi. Bu sürenin 2021’de 3,5 trilyon saate (399 milyon yıllık bir süre demek) ulaşması bekleniyor.

İlgili İçerikler

Samsung Galaxy Note 9 Tanıtıldı

Zehra Öney

ApplePay ile İlgili Veriler Gelmeye Başladı: Sonuçlar Heyecan Verici

Zehra Öney

Akıllı Hoparlör Sahipleri Cihazlarıyla Nasıl Alışveriş Yapıyorlar?

Zehra Öney