Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Akıllı Telefon Sahiplerinin Yüzde 59’u Bir Yıl İçinde Telefonunu Yükseltmeyi Planlıyor

Akıllı Telefon Sahiplerinin Yüzde 59’u Bir Yıl İçinde Telefonunu Yükseltmeyi Planlıyor

Her 10 kullanıcıdan 6’sı telefonunu bir yıl içinde yükseltmeyi planlıyor.

Yeni bir telefon almaya ne zaman karar verirsiniz? Telefonunuz bozulduğunda mı, yavaşladığında mı yoksa bir üst modeli çıktığında mı? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmekle birlikte, kullanıcıların belirli sürelerde yeni bir telefon aldıkları da su götürmez bir gerçek.

Telefonlarını yükseltmek isteyen kullanıcılara daha yakından bakmak için düzenlenen araştırma çarpıcı sonuçlar içeriyor. Global Web Index tarafından yayınlanan ve 16-64 yaş arası kullanıcıları kapsayan araştırmada, kullanıcıların %59’unun bir yıl içerisinde telefonunu yükseltmeyi planladığı ortaya çıktı. Yani bu, her 10 kullanıcının neredeyse 6’sı demek.

Yaş gruplarına göre ayrıldığında, genç-yetişkinlerin telefonlarını yükseltme konusunda en yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz.

Rapora göre, 16-24 yaş aralığındaki genç kuşağın %57’si telefonunu bir yıl içerisinde yükseltmeyi planlarken bu oran, 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılarda %64, 35-44 yaş aralığındaki kullanıcılarda ise %62 seviyesinde.

Artan yaşa bağlı olarak telefonunu yükseltme planlaması yapanların oranında azalma görülüyor: 45-54 yaş arasındaki kullanıcıların %53’ü, 55-64 yaş aralığındaki kullanıcıların ise %45’i telefonlarını bir yıl içerisinde yükseltmeyi planlıyor.

Siz telefonunuzu ne zaman değiştirmeyi planlıyorsunuz?

İlgili İçerikler

Monument Valley’in Ida’s Dream Bölümü 25 Haziran’da Tüm Platformlarda Ücretsiz Olacak

Zehra Öney

ABD’de Dijital Medya Harcamaları 2021’e Kadar 119 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Kablosuz Şarj Konusunda “Sınırlar” Kalkıyor

Zehra Öney