Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Z Kuşağı ABD’nin En Büyük Medya İzleyici Kitlesi Haline Geldi

Z Kuşağı ABD’nin En Büyük Medya İzleyici Kitlesi Haline Geldi

ABD’deki medya izleyici kitlesinin %26’sını Z Kuşağı oluşturuyor.

Her toplumsal kuşağın onu benzersiz kılan çeşitli özellikleri var. Örneğin “Baby Boomers” Kuşağı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki kuşağı tanımlıyor, çünkü savaş sonrası hem ekonomi düzeliyor hem de doğum oranları yükseliyordu. Greatest Generation ise, Amerika’da Büyük Buhran sırasında büyüyen ve İkinci Dünya Savaşı’na katılan “ün ya da tanınma” amacıyla değil, “doğrusunun yapılması” için savaşan jenerasyonu tanımlıyor.

Peki tüm bu kuşaklar medyayı nasıl izliyor? Nielsen tarafından yayınlanan “Total Audience” raporuna göre, ABD’nin en büyük medya izleyici kitlesinin %26’sını artık günümüzün en genç kuşağı olan Z Kuşağı oluşturuyor. Günümüzde en yaşlı Z Kuşağı üyesinin 20 yaşında olduğunu belirtmek gerekiyor.

Milenyum Kuşağının medya izlemedeki oranı ise %22. Yani Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam medya izleyicilerinin %48’ini sadece Milenyum ve Z Kuşağı oluşturuyor.

X Kuşağının oranı %20, Baby Boomers Kuşağının oranı ise %24’ü oluşturuyor. Greatest Kuşağı ise medya izleyici kitlesinin %9’unu oluşturuyor.

İlgili İçerikler

İlham Verici 4 “Teknolojide Kadın” Kitabı

Zehra Öney

Kasım Ayında Kullanıma Sunulacak Olan Apple TV Plus’ın Ücreti Ne Kadar Olacak?

Zehra Öney

Apple, Kullanıcılara Verilerini İndirme Özelliği Sunmaya Başladı

Zehra Öney