Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Sürücüsüz Araçlardan Sonra Şimdi Sıra Pilotsuz Uçaklarda

Sürücüsüz Araçlardan Sonra Şimdi Sıra Pilotsuz Uçaklarda

Boeing, 2018’de pilotsuz uçakları test edecek.

Sürücüsüz araçlar uzun sayılabilecek bir süredir yollarda. Aralarında Tesla, Google, Uber gibi büyük şirketlerin yatırım yaptığı ve halihazırda Tesla’nın satışta olan modellerinin yanı sıra, test sürecinde olan sürücüsüz araç teknolojisi yakın zamanda günlük hayatımızın bir parçası olacak. Kimileri için henüz çok yeni bir teknoloji olsa da sürücüsüz araçlar yollara çıktı bile. Sürücüsüz araçların şirketlere sağlayacağı ekonomik avantajların yanı sıra araçlarla ilgili güvenlik ve işsiz kalacak sürücülere ne olacağı hakkında endişeler de bulunuyor.

Sürücüsüz teknoloji alanındaki tek gelişme otomobillerle sınırlı değil. Yakın zamanda pilotsuz uçaklara da alışacağız gibi görünüyor. BBC’nin haberine göre, Boeing firması 2018’de pilotsuz uçak testlerine başlayacak.

The Guardian’ın haberine göre ise, pilotsuz uçaklar, havayolu şirketlerine 35 milyar dolar tasarruf sağlayacak potansiyele sahip. Bunun bir bölümünün de bilet fiyatlarına indirim olarak yansıması bekleniyor.

Pilotsuz uçakların yerden takibinin ve kontrolünün yapılması teknolojik açıdan mümkün olsa da güvenlik endişeleri de öne çıkıyor. BBC haberinde yer verilen ve UBS tarafından yapılan araştırmaya göre, 8000 katılımcının %54’ü pilotsuz bir uçuş yapmalarının pek mümkün olmadığını belirtti.

Pilotsuz bir uçuş yapabileceğini belirtenlerin oranı ise %17 olarak gerçekleşti: Ki bu oranın büyük çoğunluğunu 25-34 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor.

Siz pilotsuz bir uçağa biner misiniz?

İlgili İçerikler

Dünyanın İlk Kısa Mesajı, NFT Olarak 150.000 Dolara Satıldı

Zehra Öney

2025’e Kadar Üretilen Elektriğin 5’te 1’ini Bilişim Teknolojileri Kullanacak

Zehra Öney

Waymo, Robotaksi Yolculukları için Ücret Alacak

Zehra Öney