Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Önce Harvard’dan Kabul Aldılar, Sonra Sosyal Medya Paylaşımları Sebebiyle Reddedildiler

Önce Harvard’dan Kabul Aldılar, Sonra Sosyal Medya Paylaşımları Sebebiyle Reddedildiler

Facebook grubunda “saldırgan” paylaşım yapan en az 10 öğrencinin Harvard kabulleri iptal edildi.

Sosyal medyanın günümüzdeki önemi hakkında uzun uzun konuşabiliriz. Facebook’un şu an dünyanın en kalabalık komünitesi olduğunu, her yıl büyüyen milyarlarca dolarlık bir pasta olduğunu, kullanıcıların sadece vakit geçirmek için değil aynı zamanda kamuoyu oluşturmak için de kullandıklarını, sosyal medya sayesinde yeni “ünlüler”in hayatımıza girdiğini ya da yaptıkları hatalar/gaflar sebebiyle ünlülerin hayatımızdan çıktığını görüyoruz. Peki sosyal medyanın üniversite hayatınızı başlamadan bitirebilecek güce ulaştığını söylesek?

Evet, bu yaz Harvard Üniversitesi, sosyal medya ile ilgili önemli bir konunun ana gündem maddesini oluşturdu. CNN’in haberine göre, Harvard’a kabul edilen en az 10 öğrencinin kabulleri iptal edildi. İngilizce olarak “meme”, Türkiye’de ise “caps” olarak isimlendirdiğimiz sosyal medya görselleri kimi zaman “saldırgan” olabiliyor. Bu saldırganlık, çeşitli kültürel, dinsel, cinsel ya da politik bazda kendini gösterebiliyor.

Harvard College Class of 2021 isimli ve okulla ilişkili olan Facebook grubundaki bazı öğrencilerin özel grup konuşmalarında cinsel saldırı, Yahudi Soykırımı, çocuk ölümleri, belirli etnik ya da ırksal gruplar hakkında şaka yapıp “caps” paylaşması sonrasında öğrencilere Harvard Başvuru Komitesinin uğradığı hayal kırıklığı ile ilgili e-posta gönderildi. Öğrencilerin kabulleri ise Nisan ayının ortasında iptal edilmiş durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

2020’de Daha Fazla Kadının Teknoloji Sektörüne Katılması Bekleniyor

Zehra Öney

Amazon Music, Ücretsiz Müzik Dinleme Servisine Erişimi Artırıyor

Zehra Öney

ABD’nin En Popüler Mobil Uygulamaları Hangileri?

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır