Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Hız Ne Kadar Önemli?

Hız Ne Kadar Önemli?

Araştırmalara göre yüklenme süresindeki 100 milisaniyelik gecikme, dönüşüm oranlarını %7’ye varan oranda negatif yönde etkileyebiliyor.

Bir siteyi ziyaret ettiğinizi ancak sayfanın geç yüklendiğini düşünün. Bu durumda ne yaparsınız? Sayfanın yüklenmesini mi beklersiniz? Sayfayı yenileyip yeniden yüklenmesini mi tercih edersiniz? Sayfayı kapatır mısınız? Vereceğiniz cevap, ilgili sayfadaki içeriğin sizin için ne kadar önemli olduğuyla yakından ilgili elbette, ancak günümüzde hız, kullanıcılar ve internet sayfaları için en önemli konulardan biri.

Akamai tarafından yapılan ve MediaPost’ta yayınlanan araştırma, hız konusunda çarpıcı sonuçlara sahip.

Araştırmaya göre, ünlü perakende devi Walmart, yükleme süresindeki her 1 saniyelik iyileştirme sayesinde dönüşüm oranında %2’lik artış gördü. Ayrıca yükleme süresindeki her 100 milisaniyelik iyileştirme, gelirde %1’e varan oranda artışa sebep oldu.

Staples, yükleme süresinde gerçekleştirdiği %1,6’ya varan iyileştirme sayesinde dönüşüm oranını %10’a kadar yükseltti.

Mobil kullanıcıların neredeyse yarısı ürünlere bakarken, sadece 5 kullanıcıdan 1’i alışverişini mobilde tamamlıyor.

Giriş yapılan sayfadan başka hiçbir sayfayı ziyaret etmeden en yüksek çıkma oranı mobil kullanıcılardayken, bu konudaki en düşük oran tablet kullanıcılarına ait.

2 saniyelik bir gecikme kullanıcının başka bir sayfayı ziyaret etmeden siteyi terk etme oranını %103 oranında artırıyor.

İlgili İçerikler

Google, Evden Çalışma Süresini Temmuz 2021’e Kadar Uzattı

Zehra Öney

ABD Başkanı Donald Trump TikTok’a Verdiği Süreyi Uzattı

Zehra Öney

Apple GPS Firması Coherent Navigation’ı Satın Aldı

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır