Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Alibaba’nın Yüz Tanıma Teknolojisi ile Ödeme Hizmeti Çin’de KFC’lerde Kullanılmaya Başlandı

Alibaba’nın Yüz Tanıma Teknolojisi ile Ödeme Hizmeti Çin’de KFC’lerde Kullanılmaya Başlandı

Alibaba’nın ilk olarak 2015 yılında tanıttığı yüz tanıma özelliği ile ödeme yapmayı sağlayan servisi, KFC’lerde kullanılıyor.

Alibaba’nın 2015 yılında tanıttığı “Gülümse Öde” servisiyle ilgili haberi blogumda sizlerle paylaşmıştım. İlk olarak Hannover’da düzenlenen CeBit fuarında tanıtılan servis kapsamında kullanıcıların, şifre kullanmaya gerek kalmadan sadece yüz tanıma teknolojisi sayesinde ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri duyurulmuştu.

Aradan geçen sürede Alibaba, servisini daha da geliştirdi: Örneğin kullanıcılar saçlarını değiştirseler ya da makyajlı/makyajsız olsalar ya da kilolarında değişiklik olsa dahi sistem doğru bir şekilde çalışabiliyor. İlk olarak 2017 Temmuz’unda Şangay’da herhangi bir görevlinin müşterilere hizmet sunmadığı self-servis mağaza konseptini 10 mağaza ile deneyen Alibaba, yüz tanıma teknolojisi alanındaki hamlelerine devam ediyor.

Techcrunch’ın haberine göre, Hangzhou’da KFC mağazalarında denenmeye başlayan yüz tanıma sistemiyle ödeme işlemlerinde, kullanıcının halihazırda kayıtlı olduğu Alipay hesabındaki tanımlanmış yüz bilgileri kullanılıyor. Kullanıcılar ikinci bir güvenlik katmanı eklemek isterler ise, cep telefonlarına doğrulama kodu gönderiliyor.

Sadece gülümseyerek alışveriş yapabildiğimiz dönemleri yaşamaya başladık. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: hindi.news18.com

İlgili İçerikler

Mobil Uygulamalar Milyoner Yapıyor

Zehra Öney

Blackberry Doktorlara Kanser Hastalarının Bilgilerine Anlık Olarak Erişim İzni Sağlamaya Hazırlanıyor

Zehra Öney

İlk Uzak Mesafeli Telefon Konuşmasının 100. Yılını Kutluyoruz

Zehra Öney

5 yorum

Yorumlar kapalıdır