Zehra Öney
Genel

Microsoft’un Yeni İnternet Tarayıcısı Edge’in Popülerliği Ne Durumda?

Microsoft’un Yeni İnternet Tarayıcısı Edge’in Popülerliği Ne Durumda?

Edge’in kullanıldığı cihaz sayısı, 330 milyonu geçti.

İnternet tarayıcı pazarı son 10 yılda çok ciddi değişiklikler yaşadı. Pazar lideri olan Microsoft’un Internet Explorer’ı, Google Chrome sonrasında ciddi kan kaybetmeye başladı ve Microsoft da tarayıcı pazarında kendini yeniden konumlandırdı. Spartan kod adıyla çalışmaları sürdürülen ve ilk olarak 2015 yılında geniş çaplı kullanıma sunulan Microsoft Edge, aradan geçen sürede kullanıcı sayısını artırmayı başardı.

2016 Nisan ayında kullanan cihaz sayısı 150 milyon olarak açıklanan Microsoft Edge’i, günümüzde kullanan cihaz sayısı ise 330 milyon olarak açıklandı.

Microsoft’un en son işletim sistemi Windows 10’u kullanan cihaz sayısı ise 500 milyondan fazla. Kabaca Windows yüklü cihazların %60’ında Edge tarayıcının da aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Karşılaştırma yapmak açısından belirtmekte fayda var: İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome’u kullanan cihaz sayısı ise 1 milyardan fazla. Mozilla ise, kendi tarayıcısı Firefox’un 500 milyondan fazla cihazda kullanıldığını belirtiyor.

Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

İlgili İçerikler

Alibaba Yeni CEO’su ile Globalleşmeye Daha Fazla Ağırlık Verecek

Zehra Öney

British Telecom, EE’yi Satın Aldı

Zehra Öney

Google’ın Bağlı Olduğu Alphabet Artık Trilyon Dolarlık Bir Şirket

Zehra Öney