Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre, 2019’a kadar mobil ödemeler, kredi kartı ödemelerini geçecek.

Dünyamız giderek nakit kullanılmayan ekonomilere doğru evriliyor. Kredi kartlarımız, banka kartlarımız sayesinde pek çok alışverişimizi nakit para kullanmadan yapıyoruz. Ek olarak online bankacılık sayesinde kiralarımızı, faturalarımızı da anında ödeyebiliyoruz. İsveç gibi ülkeler kağıt paraların tedavülden tamamen kaldırılması için çalışmalar yürütüyor.

Mobil ödemeler ise bir süredir diğer ödeme yöntemlerine alternatif olarak ortaya çıktığından bu yana önemli gelişme gösterdi. Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay gibi mobil ödeme servislerine ek olarak NFC (yakın alan iletişimi), QR kod gibi alternatifler sayesinde de mobil ödeme yapabilmek mümkün.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan ve CNet’te yayınlanan rapor da mobil ödemenin yükselişini gözler önüne seriyor. Rapora göre, 2019 yılına kadar mobil ödeme, kredi kartından daha fazla kullanılacak.

Örneğin Çin’de 2016 yılında gerçekleştirilen mobil ödeme işlemlerinin tutarı 3 trilyon dolara yakındı. AliPay, online ödemelerin %68’ini oluştururken Çin’de ayrıca WeChat gibi servisler de kullanılıyor.

2014 yılında gelişmiş ülkelerdeki ödemelerin %51’i kredi kartıyla yapılmıştı. Bu oranın 2019 yılında %46’ya düşmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan raporun tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Microsoft Tamamen Parolasız Hale Geliyor

Zehra Öney

Reklam Destekli İnternet, ABD Ekonomisini Besliyor

Zehra Öney

Oyun Endüstrisi 2023’e kadar 3 Milyar Kullanıcıyı ve 200 Milyar Dolar Geliri Aşacak

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır