Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka Sayesinde Müzikte de Üretim Süreci Değişmeye Başladı

Yapay Zeka Sayesinde Müzikte de Üretim Süreci Değişmeye Başladı

Yapay zeka sayesinde yeni müzik eserleri üretimi artmaya devam ediyor.

Yapay zeka, günümüzde pek çok sektörü dönüştürüyor. Yapay zeka tarafından kontrol edilen robotların fabrikalarda üretim bantlarında görev yaptığını uzun süredir gözlemliyoruz. Ancak yapay zeka teknolojisi, “eser yaratmak” gibi son derece iddialı bir alanda da boy göstermeye başlamıştı. 2016 yılında ilk kez yapay zeka sayesinde yaratılan “Daddy’s Car” şarkısı yayınlanmıştı. 2017 Ekim ayında da, IBM Watson’ın, sahip olduğu yapay zeka teknolojisi sayesinde müzik bestelemeye başladığını blog’umda paylaşmıştım.

Yapay zekanın müzik alanındaki son örneklerinden biri de bir YouTube ünlüsünden geldi. Taryn Southern, YouTube’da 450.000 abonesi bulunan bir fenomen. YouTube kanalında pek çok farklı alanda içerikler üretiyor.

BBC’nin haberi ise kendisinin yapay zeka ile birlikte bestelediği “Break Free” şarkısını konu ediyor.

Aşağıda videosunu izleyebileceğiniz Break Free şarkısının sözleri ve sözlerin melodisi Taryn Southern tarafından yazılmasına rağmen, şarkının altyapısı yapay zeka tarafından oluşturulmuş durumda. Şarkının modu, temposu ve enstrümantasyonunu belirleyen Taryn, geri kalanı yapay zekaya bırakmış.

Şarkının videosunda da yapay zekanın yaratıcı dokunuşları var. Deep Dream Generator sayesinde videoda pek çok efekt yapay zeka sayesinde kullanılmış.

Siz şarkıyı nasıl buldunuz? Yapay zeka tarafından üretilen eserler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

Artık Her Android Telefon Depremleri Tespit Etmeye Yardım Edecek

Zehra Öney

AliBaba Yalnızlar Günü’nde 14,3 Milyar Dolar Kazandı

Zehra Öney

Amerikalı Kullanıcılar Her Ay 14 Saatini Facebook Mobil Uygulamasında Geçiriyor

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır