Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Belmont, Bill Gates’in Akıllı Şehri Olacak

Belmont, Bill Gates’in Akıllı Şehri Olacak

Dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates, akıllı şehrini kurmak için kolları sıvadı.

Kurucusu olduğu Microsoft sayesinde teknoloji dünyasında çok önemli bir yere sahip olan ve dünyanın en zengin kişisi olan Bill Gates, son günlerde yeni “akıllı şehir” projesi ile konuşuluyor.

Business Insider’ın haberine göre, Gates, yaklaşık 100 kilometrekarelik (25.000 akre) bir arazi satın aldı. Arizona’nın güneybatısında bulunan arazi, Phoenix’in 72 km batısında, Las Vegas’a giden otoyolun yakınında bulunuyor.

Belmont Partners ve Bill Gates’in yatırım şirketlerinden Cascade Investment LCC tarafından hayata geçirilecek projeye, Bill Gates’in şirketi, 80 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Projede pek çok ofis, mağaza ve konut bulunacak. Ancak daha da önemlisi, şehir, yüksek hızlı internet, akıllı üretim ve sürücüsüz araç teknolojisi sistemlerini entegre edecek.

Şehrin 15 kilometrekarelik bölümü ofisler, ticari işletmeler ve perakendeye ayrılacak. Yaklaşık 2 kilometrekarelik bölüm okullara ayrılacak. Şehirde 80.000 konut inşa edilecek.

Sürücüsüz otomobil teknolojisindeki gelişmeler doğrultusunda, şehir bu tür araçlar uygun bir altyapı sunacak: Örneğin şehrin trafik ışıkları birbirleri ile iletişim halinde olarak şehirdeki trafiğin minimumda kalmasını sağlayacak.

İlgili İçerikler

Apple iOS 9’un Beta Yayınına Mart Ayında Başlıyor

Zehra Öney

Microsoft, ABD Ordusuna HoloLens Başlık Tedarik Etmek için 22 Milyar Dolarlık Anlaşmayı Kazandı

Zehra Öney

Anime Severlere Müjde: Amazon Özel Anime Yayın Hizmetine Başlıyor

Zehra Öney